Ciała znalezione w gospodarstwie. Areszt dla podejrzanego Ukraińca

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2021,15:05 Aktualizacja: 07-12-2021,15:10
A A A

Po 27 latach od znalezienia w gospodarstwie rolnym martwych mężczyzn z ranami postrzałowymi śledczy wytypowali jednego z podejrzanych o podwójne zabójstwo. To obywatel Ukrainy z przeszłością w Specnazie.

Wydział 1 Śledczy Prokuratury Okręgowej w Radomiu skierował akt oskarżenia przeciwko Rudolfowi K., podejrzanemu o dokonanie wspólnie i w porozumieniu z innym nieustalonym sprawcą w 1994 r zabójstwa dwóch mężczyzn w miejscowości Wierzchy (pow. grójecki, woj. mazowieckie).

Brzeźnica, powiat raciborski, zabójsto, koryto Odry, prace polowe

Rolnik znalazł ciało. To było zabójstwo

Pracujący na polu rolnik zauważył w okolicy Brzeźnicy (pow. raciborski, woj. śląskie) ciało mężczyzny. W wyniku policyjnego śledztwa zatrzymano dwie osoby podejrzane o zabójstwo 31-latka. Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu...

- W lipcu 1994 r. dwaj mieszkańcy miejscowości Strzałki Nowe zostali znalezieni martwi, ze skrępowani rękoma i nogami oraz ranami postrzałowymi głowy i klatki piersiowej na terenie jednego z gospodarstw rolnych. Przeprowadzone wówczas czynności wskazywały, że sprawcami zabójstwa mogą być dwaj obywatele byłego ZSRR, którzy w tym czasie byli widywani w okolicy jako osoby poszukujące pracy. Pomimo podjętych wielu czynności i sprawdzeniu szeregu dowodów, nie zdołano ustalić sprawców. Postępowanie w grudniu 1995 r. zostało umorzone wobec niewykrycia sprawców - opisuje sprawę Agnieszka Borkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Jak dodaje, pomimo umorzenia postępowania były nadal prowadzone czynności operacyjno-wykrywcze. W miarę rozwoju możliwości i technik badawczych śledczy pozyskiwali nowe opinie z zakresu badań genetycznych, balistycznych i biologicznych. Udało się dzięki temu m.in. wyizolować zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady pod katem profilu DNA sprawcy oraz odciski jego linii papilarnych.

- Przeprowadzona weryfikacja wykazała, że ujawnione ślady należą do 54-letniego obywatela Ukrainy Rudolfa K. Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawy do podjęcia umorzonego postępowania i przedstawienia obywatelowi Ukrainy dwóch zarzutów zabójstwa. Podejrzany nie przyznał się do ich popełnia. Jak ustalono, posiadał przeszkolenie w jednostkach Specnaz, tj. siłach specjalnych wojsk radzieckich. W stosunku do podejrzanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - przekazuje Agnieszka Borkowska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement