Chodzili od domostwa do domostwa. Uwaga przy zakupie węgla!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2023,10:00 Aktualizacja: 03-02-2023,10:03
A A A

Dzięki czujności mieszkańców wiosek policjanci zatrzymali oszusta pozorującego uczciwy handel węglem dla gospodarstw. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu (woj. wielkopolskie) od 12 do 27 stycznia otrzymywali zgłoszenia o pojeździe na nietutejszych tablicach rejestracyjnych, którym przemieszczają się mężczyźni oferujący sprzedaż węgla.

Węgiel dla rolników, produkcja warzyw i owoców, Henryk Kowalczyk, KRIR

Węgiel dla rolników. Resort pisze do resortu

Ministerstwo rolnictwa popiera wniosek samorządu rolniczego w sprawie zapewnienia miału węglowego na potrzeby producentów warzyw i owoców. Wniosek w tej sprawie trafił do resortu aktywów państwowych. W opisywanym przez nas...

Chodzili po wsiach od domu do domu i zachęcali do zakupu opału. Tak było m.in. w miejscowości Ostrowo, gdzie udało im się przekonać do transakcji jedną z gospodyń.

"Mężczyźni zawarli z mieszkanką ustną umowę na zakup 3 ton opału. Chcąc, aby uwierzyła, że otrzyma całość zamówienia, rozładowali na jej posesji 500 kg węgla, pobierając 6500 zł. Pomimo upływu czasu kobieta nie otrzymała węgla. Gostyńscy kryminalni przyjęli od niej zawiadomienie dotyczące oszustwa" - relacjonuje KPP w Gostyniu.

Sprawa rozstrzygnęła się, gdy do dyżurnego jednostki wpłynęła informacja od mieszkańców miejscowości Łęka Wielka o mężczyznach, którzy oferują węgiel, chodząc od posesji do posesji. Wysłani tam mundurowi zastali 3 osoby w aucie marki Renault. Przyznali, iż handlują opałem.

"Zastanawiającym dla interweniujących policjantów był fakt, że w przestrzeni ładunkowej pojazdu znajdowała się niewielka ilość kruszcu, a mężczyźni tego dnia nie przeprowadzili jeszcze żadnej transakcji. Z uwagi na podejrzenie, że to właśnie wymieniona trójka mężczyzn dokonała oszustwa, trio zostało zatrzymane. W trakcie czynności w komendzie do zaplanowania i przeprowadzenia przestępstwa oszustwa przyznał się 52-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego. Składając wyjaśnienia, tłumaczył się brakiem pracy i chęcią łatwego zarobku" - podaje gostyńska KPP.

Mężczyzna wyrządzoną szkodę naprawił w całości. Mimo to, za popełnione przestępstwo nadal grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Oszustwa w handlu węglem, w związku z wysoką ceną i małą dostępnością, stały się powszechne. Policjanci apelują o ostrożność przy transakcjach związanych z opałem, a zwłaszcza podczas prób zakupu za pośrednictwem internetu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu