Bursztyn znaleziony w mierzei. Minister podał, ile jest warty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2019,10:00 Aktualizacja: 17-05-2019,10:11
A A A

Dwa złoża bursztynu znaleziono na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeciął dyskusję na temat potencjalnej ilości i wartości kruszcu.

- Dla nas priorytetem jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przypomnę tylko, że 22 maja otwieramy oferty na realizację i w trybie ustawowym chcemy jak najszybciej podpisać umowę z wykonawcą i rozpocząć przekop - mówił polityk.

bursztyn, nielegalne wydobywanie bursztynu, zalew wiślany, straż graniczna, straż leśna, krynica morska

Wydobywał nielegalnie bursztyn. Wpadł w ręce leśników i pograniczników

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Krynicy Morskiej współdziałając ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Elbląg zatrzymali mężczyznę nielegalnie wydobywającego bursztyn na trzcinowisku nad Zalewem Wiślanym. Mundurowi ujęli 45-letniego mieszkańca...

Koszt inwestycji w kręgach rządowych był szacowany na ok. 880 mln zł, ale eksperci w mediach przekonywali, że będzie to kwota wyższa nawet o kilkaset milionów.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o możliwych złożach bursztynu w mierzei, podniosły się głosy, że koszty być może pokryte zostaną właśnie ze sprzedaży drogocennego kruszcu. Wygląda jednak na to, że nie ma na to szans.

- W związku z sensacyjnymi doniesieniami odnośnie ilości bursztynu na terenie przekopu Mierzei Wiślanej, to jego ilość wynosi 1,4 tony o szacunkowej wartości 1,4 mln zł, przyjmując bardzo wysoki przelicznik 1000 zł/kg - podał Gróbarczyk.

Szef resortu zapewnił również, że ilość bursztynu na tym terenie będzie na bieżąco monitorowana.

- Bursztyn znajduje się w dwóch złożach: złoża A bliżej Zatoki Gdańskiej, w którym znajduje się 900 kg i 500 kg w złożu B. Z naszych badań wynika, że bardziej opłacalne będzie wydobycie bursztynu ze złoża B - opowiadał z kolei Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jego zastępczyni ds. technicznych Anna Stelmaszyk-Świerczyńska powiadomiła natomiast, że na terenie budowy zostało wykonanych 39 otworów wiertniczych.

Jak podał portal wyborcza.pl, w Polsce prawie nie wydobywa się bursztynu. Według Państwowego Instytutu Geologicznego w 2017 r. mieliśmy rozpoznanych 10 złóż. Już dwa lata temu wygasła też ostatnia koncesja - na wydobycie złoża Przeróbka-SL.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu