Burmistrz ostrzega przed wilkami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2023,8:20 Aktualizacja: 06-11-2023,11:01
A A A

Władze przygranicznej gminy Paczków ostrzegają swoich mieszkańców przed wilkami, które pojawiły się na polsko-czeskim pograniczu. Burmistrz gminy, Artur Rolka, wystąpił do RDOŚ z wnioskiem o wdrożenie procedury zaradczej.

Na stronie internetowej gminy Paczków (opolskie) zamieszczono komunikat w sprawie wilków, które pojawiły się na polsko-czeskim pograniczu.

"Szanowni mieszkańcy w ostatnim czasie odbieramy informację o pojawieniu się na terenie Gminy Paczków oraz w gminach sąsiednich wilków. Prosimy Państwa o czujność i zachowanie ostrożności poprzez zwiększenie opieki nad zwierzętami gospodarskimi, a szczególnie psami. W sytuacji napotkania wilka zaleca się zachować spokój, nie należy podchodzić do zwierzęcia, ani krzyczeć. (...) Prosimy również, o niezwłoczne zgłaszanie incydentów napotkania wilka, watahy wilków lub jego obecności w obrębie zabudowań. Zgłoszenia należy składać do Urzędu Miejskiego w Paczkowie (zarządzanie kryzysowe)" - napisano w komunikacie.

Burmistrz gminy poinformował o sprawie wojewodę opolskiego oraz inspekcję weterynaryjną. Wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wszczęcie odpowiedniej procedury zaradczej. Jednocześnie przypomina, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Poleć
Udostępnij