Blokada dzień i noc. Producenci owoców nie mają zamiaru odpuścić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
15-07-2015,22:55 Aktualizacja: 16-07-2015,20:58
A A A

Kilogram czarnej porzeczki w skupie za 30 gr? - To skandal i poniżenie dla producentów - tak o tegorocznych cenach porzeczki mówią plantatorzy ze wschodniej Polski, którzy liczą gigantyczne straty.

W ich ocenie, produkcja będzie opłacalna, jeżeli ceny zaczną oscylować w granicach 2 zł za kilogram. - Inaczej nasza praca nie ma sensu - mówi Wiesław Rypina, przewodniczący komitetu protestacyjnego producentów owoców miękkich. - Sytuacja naszych gospodarstw jest dziś krytyczna - przyznaje.

Właśnie dlatego kilkudziesięciu producentów owoców miękkich 15 lipca postanowiło publicznie wyrazić swój sprzeciw dla "dyktatu przetwórców".

W środę punktualnie o godz. 10 grupa plantatorów czarnej porzeczki z woj. lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego zablokowało drogę krajową nr 19 w Kózkach (pow. łosicki).

Protestujący, którzy chodzą po przejściu dla pieszych, zdecydowali, że co 30 minut będą schodzili z jezdni i wtedy zatrzymane przez policjantów pojazdy będą mogły normalnie przejechać. - Nie chcemy utrudniać życia kierowcom, ale zwrócić uwagę na nasze problemy - podkreślają protestujący.

[WIDEO] Z naszą kamerą byliśmy w Kózkach. Zobacz, co mówili producenci owoców

Blokada krajowej "dziewiętnastki" nie zostanie przerwana w nocy. - Będziemy walczyli do końca - zapowiada Rypina, który w czwartek rano z grupą plantatorów wybiera się do Warszawy.

O godz. 11 zapowiadany jest protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a także Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Delegacja uczestników blokady ma złożyć petycje.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu