"Bitwa Regionów" rozstrzygnięta. Znamy najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2021,13:30 Aktualizacja: 07-09-2021,13:50
A A A

Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu (woj. warmińsko-mazurskie) zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów". Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 618 drużyn - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Zwycięska drużyna z Durągu, niewielkiej wsi położonej koło Ostródy - przygotowała dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach. Za zajęcie I miejsca Koło otrzymało 5000 zł.

kgw, koła gospodyń wiejskich, gospodynie

Rusza nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich

Od 1 września br. Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w krajowym rejestrze mogą składać wnioski w sprawie przyznania pomocy finansowej na 2021 r. Koła mogą otrzymać na swoją działalność 5-7 tys. zł - informuje resort rolnictwa. W tym roku...

Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2015 r. w Chojnicach. Początkowo nosił nazwę Kulinarna Bitwa Regionów "Kaszubskie smaki kontra borowiackie przysmaki". W 2017 r. KOWR kontynuował konkurs kulinarny, a rok później zyskał zasięg krajowy.

Honorowy patronat nad VI edycją konkursu objął Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Finał odbył się podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich i Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie.

Tegoroczna edycja konkursu - po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 - częściowo odbywała się w przestrzeni wirtualnej. Składała się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy mieli zaprezentować w formie wideo potrawę regionalną - danie związane z danym obszarem geograficznym, które wywodzi się z tradycji i zwyczajów kultywowanych na danym terenie.

Uzupełnieniem prezentacji był opis przepisu i receptury danego dania na bazie polskich tradycyjnych produktów. Do konkursu zgłosiło się 618 zespołów. Komisja konkursowa oceniła prace i wyłoniła 16 laureatów I etapu w każdym województwie.

Finałowa ocena jury to składowa dwóch etapów: prezentacji filmowej wraz z opisem oraz prezentacji na żywo.

W tegorocznej edycji przyznano również nagrodę w plebiscycie internetowym. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich (woj. opolskie) za prezentację dania: "Zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków oraz kaszą gryczaną okraszone sosem grzybowym". Koło zdobyło aż 2022 głosy.

"Bitwa Regionów" to konkurs adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich wpisanych do rejestru prowadzonego przez ARiMR oraz stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement