Białowieski Park Narodowy przygotowuje się do inwentaryzacji żubrów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Robert Fiłończuk PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2022,13:50 Aktualizacja: 24-01-2022,12:42
A A A

Białowieski Park Narodowy przygotowuje się do dorocznej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Jeśli zimowa pogoda się nie zmieni, liczenie tych zwierząt chce przeprowadzić w najbliższych dniach.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej jest przeprowadzane zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują wtedy fakt - przy założeniu, że jest mróz i śnieg - że zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd, a pojedyncze sztuki można wtedy wytropić np. po śladach na śniegu.

"Mieliśmy je w minionym tygodniu liczyć, ale pogoda sprawiła, że żubrów nie było widać, więc liczenie przesunęliśmy na ten tydzień. Była odwilż i nie było śniegu, żubry wówczas słabiej się trzymają przy tych miejscach dokarmiania, a zależy nam na tym, żeby zobaczyć jak największą część populacji" - powiedziała PAP dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN. Przyznała, że przy dużym rozproszeniu zwierząt liczenie jest bardzo trudne, bo utrudniona jest ich obserwacja. "Nie jesteśmy w stanie przeczesać całej puszczy" - dodała Daleszczyk, zaznaczając że monitoring zwierząt trwa już od kilku tygodni.

Puszcza Białowieska, populacja żubrów, Katarzyna Daleszczyk, Białowieski Park Narodowy, dzierżawa łąk

Park wydzierżawił od rolników łąki dla żubrów. Ile dostaną za hektar?

Park narodowy podpisał umowy na dzierżawę 125 ha łąk na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Właściciele działek dostaną średnio ok. 2,5 tys. zł za ha pod warunkiem, że zbiorą i pozostawią siano z myślą o zimowym dokarmianiu...
Przyznała, że tej zimy również sytuacja na polsko-białoruskiej granicy wpływa na zachowania żubrów, które są częściej płoszone czy niepokojone tam, gdzie zwykle bytują. "Czasami pojawiają się w miejscach, albo wychodzą z miejsc, o których wcześniej nawet nie wiedzieliśmy, że tam chodzą" - powiedziała, wskazując na takie miejsca w rezerwacie ścisłym.

Podczas inwentaryzacji stada przeprowadzonej poprzedniej zimy, doliczono się w polskiej części Puszczy Białowieskiej 715 żubrów, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku. Obserwacje prowadzono - jak zwykle - nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym, ale także w nadleśnictwach wokół parku: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka.

Na razie dokładnie nie wiadomo, ile młodych urodziło się w 2021 roku. Tzw. upadków, czyli przypadków śmierci z powodów naturalnych lub po atakach drapieżników, było ok. dwudziestu, siedem osobników zostało w ub. roku wyeliminowanych w ramach odstrzałów selekcyjnych, a jednego żubra odłowiono.

Sześć młodych samców zostało wypuszczonych na wolność z tzw. hodowli wolnej, by wzbogacić pulę genetyczną populacji w Puszczy Białowieskiej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement