Będą współpracować w rolnictwie. Możliwości nie są w pełni wykorzystane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2022,8:00 Aktualizacja: 18-03-2022,10:01
A A A

Ministrowie rolnictwa Polski i Wietnamu powołali grupę roboczą do spraw współpracy w dziedzinie rolnictwa - poinformował resort. Zadaniem grupy ma być m.in. ułatwienie wzajemnych kontaktów gospodarczych.

Henryk Kowalczyk on-line rozmawiał z Le Minh Hoan. Spotkanie było zainicjowane przez stronę polską i uczestniczył w nim też wiceminister Lech Kołakowski.

wieprzowina, Eksport do Wietnamu, Wieprzowina z USA, zmniejszenie cła na mięso mrożone wieprzowe

Wietnam zmniejszył cła na wieprzowinę z USA

Cła na wieprzowinę sprowadzaną z USA do Wietnamu zostaną zmniejszone o 5%. Nowe stawki mają być wprowadzone od 1 lipca 2022 r.   Wietnam ogłosił, że obniży cła na importowaną mrożoną wieprzowinę ze Stanów Zjednoczonych. Stawki mają...

"Wicepremier Kowalczyk podkreślił znaczenie współpracy polsko-wietnamskiej w dziedzinie rolnictwa. Zaznaczył, że Wietnam jest dla Polski bardzo ważnym partnerem wśród krajów azjatyckich. Podziękował także ministrowi Le Minh Hoan za dotychczasowy konstruktywny dialog w sprawach dostępu dla polskich artykułów rolno-spożywczych do rynku wietnamskiego. Minister rolnictwa Wietnamu wyraził nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy z Polską w obszarze rolnictwa. Wskazał ponadto na duży potencjał współpracy międzyregionalnej w kontekście członkostwa Polski w UE a Wietnamu w ASEAN" - relacjonuje spotkanie MRiRW.

Resort poinformował ponadto, że w celu dalszego wzmacniania relacji i ułatwienia wzajemnych kontaktów, podczas wideorozmowy została oficjalnie powołana polsko-wietnamska grupa robocza ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. "Spotkaniom w ramach tego formatu będą współprzewodniczyć wiceministrowie rolnictwa obu krajów. Koordynatorem prac grupy po stronie polskiej będzie Lech Kołakowski" - wyjaśniono.

W 2021 r. wartość eksportu rolno-spożywczego na rynek wietnamski wyniosła ponad 143 mln euro. Możliwości współpracy gospodarczej w tym zakresie nadal nie są w pełni wykorzystane, a Polska odnotowuje ujemne saldo w wymianie handlowej.

MRiRW jest zainteresowane poszerzaniem asortymentu towarów eksportowanych do Wietnamu, w tym m.in. zakończeniem procedur zatwierdzających dla mięsa wołowego i owoców borówki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu