Ardanowski: państwo musi strategicznie zarządzać rynkiem żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2022,9:15 Aktualizacja: 06-04-2022,9:16
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju ocenił, że państwo w większym stopniu musi strategicznie zarządzać rynkiem żywności.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju. Jak zapowiedział szef Rady, konkluzje ze posiedzenia zostaną przedstawione przez prezydenta rządowi.

Andrzej Duda, rada prezsydencka ds. rolnictwa, bezpieczeństwo żywnościowe Polski, wojna w Ukrainie, rynek żywności

Wstrząs na światowym rynku żywności będzie bardzo poważny

Zdaniem Andrzeja Dudy nie ma żadnej wątpliwości, że wstrząs na światowym rynku żywności wynikający z wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję będzie bardzo poważny. Prezydent otwierając posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów...

Były minister rolnictwa podkreślił, że państwo musi w większym stopniu strategicznie zarządzać rynkiem żywności. - Oczekujemy, że bezpieczeństwo żywnościowe zostanie uznane za jedno z najważniejszych, podobnie jak bezpieczeństwo militarne, może nawet z zapisaniem szczególnej, opiekuńczej roli państwa w odpowiednich akrach prawnych - dodał.

Ardanowski podkreślił, że konieczna jest również bieżąca analiza stanu zapasów strategicznych, a także żywności przechowywanej w gospodarstwach rolnych i produkcji w toku. - Jest potrzebny również państwowy terminal zbożowy, czy do przeładunku nasion, który byłby dodatkowym elementem pozwalającym państwu na odgrywanie stabilizującej i strategicznej roli na rynku rolnym - dodał.

Polityk skrytykował zgłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. Europejski Zielony Ład, który ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Według niego wejście w życie Zielonego Ładu spowoduje zmniejszenie produkcji żywności w Europie. - Nie wolno do tego dopuścić. Opinia Rady - podzielana przez pana prezydenta - mówi o tym, że trzeba wstrzymać jego realizację - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu