Ardanowski: należy uprościć przepisy dotyczące zatrzymywania wody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2022,13:45 Aktualizacja: 24-10-2022,14:21
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP przekonuje, że należy uprościć przepisy dotyczące zatrzymywania wody na obszarach wiejskich.

Był minister rolnictwa wskazał, że na wtorkowym posiedzeniu Rady zamierza przedstawić prezydentowi Andrzejowi Dudzie ocenę dotychczasowego gospodarowania wodą na obszarach wiejskich i przedstawić rekomendacje dalszych działań.

poziom retencji, niedobory wody, Wody Polskie, Krzysztof Woś, Marek Gróbarczyk

Z 7,5 do 15 proc. Retencja wód ma rosnąć zgodnie z planem

Program przeciwdziałania niedoborowi wody jest już na ostatniej prostej - zapewniają resort infrastruktury i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dokument w najbliższych miesiącach ma zostać przyjęty przez rząd. Program przeciwdziałania...

Przypomniał, że Polska od lat zmaga się z deficytem wody użytkowej na wsi, a jednym z największych problemów jest zatrzymywanie wody. Wyjaśnił, że wiele inwestycji, które mają poprawić gospodarowanie wodą (tamy, stopnie wodne, wały) jest blokowanych przez "pseudoekologiczne" organizacje. Utrudnieniem są też niektóre przepisy.

Powołując się na opinie rolników, Ardanowski powiedział, że procedury wybudowania zbiorników tzw. małej retencji są "nielogiczne, długotrwałe i kosztowne". Zaznaczył, że wiele krytycznych uwag słyszał na temat Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które - jak powiedział - "zarządza wszystkimi wodami w Polsce (...), a nie dysponuje odpowiednimi kadrami, co znacznie wydłuża procedury".

- Nawet, żeby wykopać studnię, trzeba mieć zgodę Wód Polskich, poprzedzoną raportem oddziaływania na środowisko, które kosztuje. Czekanie na decyzję i ciągłe uzupełnienie dokumentacji sprawia, że wiele ludzi odstępuje od tej procedury i kopie. To nadużycie prawa, ale też bezradność rolników - przekonuje polityk.

Przypomniał, że już kilka lat temu przygotowany był projekt ustawy o małej retencji, która znacząco upraszczała przepisy np. budowy rowów melioracyjnych czy innych zbiorników na terenach rolniczych. - Chcemy też, na prośbę prezydenta, przeanalizować jak jest realizowane zarządzanie śródlądowymi zbiornikami wodnymi, czyli stawami i jeziorami w Polsce - powiedział.

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP to forum konsultacyjno–doradcze. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowanie tematycznych okrągłych stołów, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu