Ardanowski: Krajowa Grupa Spożywcza ma stabilizować rynki rolne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2022,8:05 Aktualizacja: 15-06-2022,8:09
A A A

Krajowa Grupa Spożywcza będzie działała na zasadach rynkowych, ale może zaoferować nieco wyższe ceny wpływając na stawki płacone przez inne podmioty skupowe. Ma pomagać rolnikom stabilizując rynki - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP.

Tworzenie KGS zdaniem polityka jest bodaj najważniejszym wydarzeniem ostatnich 30 lat pod względem pomocy państwa dla budowania struktury, która będzie pomagała rolnictwu.

Polska Grupa Spożywcza, Krajowa Spółka Cukrowa, holding spożywczy, Henryk Kowalczyk

Polska Grupa Spożywcza zaczyna funkcjonować. Rolnicy mają wiele zyskać

Powstała Polska Grupa Spożywcza i zaczyna funkcjonować - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Wyraził nadzieję, że po kilku miesiącach jej działania wszyscy, szczególnie rolnicy, zobaczą prawdziwe efekty i wielkie pozytywy....

Były minister rolnictwa zaznaczył, że utworzenia państwowego holdingu, poprzez połączenie państwowych spółek, nie było łatwe i przez lata nie udawało się. Dodał, że koncepcja ma wielu przeciwników, zwłaszcza z sektora rolno-spożywczego.

Ardanowski zauważył, że często są zadawane pytania, czy KGS nie będzie naruszała unijnego prawa, ale - jak zaznaczył - nie będą to interwencje, ale normalna działalność spółek na własną odpowiedzialność i własne ryzyko. - Biorąc pod uwagę, że różnica między cenami płaconymi rolnikom, a tymi dla konsumentów to "ogromny obszar", to mając jakiś udział w rynku można na niego wpływać - tłumaczył.

Szef Rady podkreślił, że nie znaczy to, że państwo będzie wpływało na wszystko, ale państwo "nie może umyć rąk" i twierdzić, że niewidzialna ręka rynku wszystko wyreguluje. - Spółki państwowe, prowadząc normalną działalność skupową, będą w stanie oferować troszkę lepszą cenę rolnikom, wpływając również na cenę płaconą przez pośredników - stwierdził.

W spotkaniu Rady wziął udział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, który zapowiedział m.in. uruchomienie określonej liczby państwowych zakładów przetwórstwa mięsa, które rozwiążą problem "przerastających tuczników" w strefach ASF.

Jan Krzysztof Ardanowski, Rada ds. Wsi i Rolnictwa, bezpieczeństwo żywnościowe Polski, wojna w Ukrainie

Ardanowski: Polska powinna zwiększyć produkcję żywności

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa. Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds....

Zdaniem Ardanowskiego również rynek zbóż - zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie - musi być wzmocniony. Chodzi m.in. o wzmocnienie przechowalnictwa i przetwórstwa zbóż zarówno na cele konsumpcyjne jak i paszowe.

Polityk uważa, że nie należy budzić nadmiernych oczekiwań wobec KGS. Jak mówił, holding będzie rozwijany, w kolejnych latach będą przeprowadzane analizy, jakie jeszcze obszary rolnictwa należy objąć działaniami. Wyjaśnił, że chodzi głównie o zagospodarowanie surowców rolnych np. zbóż czy owoców miękkich.

Krajową Grupę Spożywczą na bazie Krajowej Spółki Cukrowej utworzyło 15 podmiotów. Do holdingu zostały włączone spółki: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego.

Konsolidacja polega na emisji akcji i objęciu ich przez Skarb Państwa - z prawem głosu 100 proc. ze swoich akcji. 25 kwietnia na Walnym Zgromadzeniu Krajowej Spółki Cukrowej zdecydowano o zmianie jej nazwy na Krajową Grupę Spożywczą, siedzibą nowego podmiotu jest Toruń.
 

Poleć
Udostępnij