ANR nie przedłużyła umowy dzierżawcy. Interwencja duńskiej ambasady

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-12-2015,16:10 Aktualizacja: 31-12-2015,16:11
A A A

Kilka dni temu p.o. prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki, spotkał się z delegacją ambasady Królestwa Danii w Polsce, której przewodniczył chargé d'affaires Mads-Emil Nygaard Starek.

W spotkaniu uczestniczył także Jens Thomson, szef działu handlowego ambasady.

Jak informuje Agencja, "punktem wyjścia do rozmowy" była sytuacja jednego z duńskich dzierżawców w województwie zachodniopomorskim, z którym ANR nie przedłużyła umowy dzierżawy.

Wszystko w porządku

"Przedstawiciele Agencji obecni na spotkaniu wskazali, że przy podejmowaniu decyzji o nieprzedłużeniu umowy dzierżawy dochowano wszelkich procedur i zapadła ona w zgodzie z powszechnie obowiązującym prawem” – czytamy w komunikacie ANR.

ANR, dzierżawa, ziemia, Agencja Nieruchomości Rolnych, przetargi

Zamiast sprzedaży, dzierżawa. Koniec milionowych zysków ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych zrealizowała nałożony na nią plan finansowy i 10 grudnia wpłaciła ostatnią wymaganą w tym roku ratę do budżetu w wysokości 305 mln zł. Łącznie do państwowej kasy za 2015 rok ANR wpłaciła ponad 1,85 mld zł. To zapewne...
Dodatkowo podkreślili, że przez prawie 20 lat dzierżawca korzystał z atrakcyjnych stawek czynszu oraz stabilnych warunków prowadzenia działalności w Polsce.

Biuro rzecznika prasowego ANR informuje, że "spotkanie było doskonałą okazją do wymiany informacji na temat warunków nabywania gruntów rolnych oraz gospodarowania nimi przez cudzoziemców w Polsce oraz w Danii".

Nadchodzą zmiany

Prezes Agencji poinformował gości, że obecnie przygotowywane są nowe przepisy, które w pełni zabezpieczą rynek ziemi rolnej w Polsce.

Na taką potrzebę zwrócił uwagę m.in. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny w opinii "Masowy wykup gruntów rolnych – dzwonek alarmowy dla Europy i zagrożenie dla rolnictwa rodzinnego".

W opinii tej można przeczytać, że "w Polsce, mimo iż do maja 2016 r. obowiązuje tam zakaz kupowania ziemi przez obcokrajowców, przedsiębiorstwa zagraniczne, przede wszystkim z państw UE, wykupiły już 200 tys. ha ziemi".

Z kolei kierownictwo Agencji wyraziło zainteresowanie duńskimi regulacjami z zakresu obrotu ziemią rolną.

Duńscy dyplomaci potwierdzili, że obowiązujące w ich kraju przepisy są w tym zakresie bardzo rygorystyczne. Obecnie regulacjom tym, właśnie z tego względu, przyglądają się stosowne organy UE. Na koniec spotkania uczestnicy złożyli zapewniania o chęci dalszej współpracy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj