Analitycy: przecena paliw na stacjach może niedługo dobiec końca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2024,13:25 Aktualizacja: 14-06-2024,13:31
A A A

Przecena paliw na stacjach może niedługo dobiec końca w związku ze wzrostem cen ropy naftowej oraz osłabieniem złotego do dolara - przewidują analitycy portalu e-petrol.pl. Zaznaczyli jednak, że w nadchodzącym tygodniu kierowcy będą obserwować jeszcze stabilizację cen paliw.

"Nasza prognoza na ostatni tydzień roku szkolnego dla detalicznego rynku paliw zakłada stabilizację cen na stacjach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw, to: 6,35-6,47 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,39-6,51 zł/l a dla autogazu 2,65-2,72 zł/l" - poinformowali w piątek analitycy portalu e-petrol.pl.

Zwrócili uwagę, że wzrost cen surowca na giełdach naftowych i osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara już niedługo mogą zatrzymać przecenę na stacjach paliw w Polsce.

nfośigw, program, pojazdy elektryczne, dopłaty

Prezes NFOŚiGW: nowy program dopłat do używanych elektryków jesienią br.

Nowy pogram dopłat do kupna używanych samochodów elektrycznych powinien ruszyć jesienią 2024 r. - przekazała w rozmowie z PAP prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że zgodnie z rewizją KPO, która musi zostać jeszcze...

"Na razie spadkowa seria jest jeszcze kontynuowana, a szczególne powody do zadowolenia mają kierowcy tankujący autogaz. Paliwo do samochodów z instalacją LPG na stacjach tanieje systematycznie od końca lutego tego roku" - zauważyli analitycy. Dodali, że w tym okresie jego cena spadła już o blisko 9 proc. i wynosi aktualnie 2,69 zł/l. Jak stwierdzili, mniej za tankowanie autogazu ostatni raz kierowcy płacili w sierpniu 2021 r.

Według przedstawicieli e-petrol.pl, w mijającym tygodniu najmocniej, bo o 6 gr, potaniała benzyna bezołowiowa 95. "Jej średnia ogólnopolska cena spadła do poziomu 6,43 zł/l. Olej napędowy, po 4-groszowej obniżce, kosztuje średnio 6,45 zł/l. Zakup litra autogazu, który potaniał o 3 grosze, to wydatek rzędu 2,69 zł/l" - podali.

Analitycy wskazali, że niekorzystne dla kierowców zmiany na rynkach bazowych mają już przełożenie na hurtowe ceny paliw. W ostatnich dniach rafinerie podnosiły ceny i dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny jest przez producentów wyceniany średnio na 4974,80 zł, a olej napędowy kosztuje 5012,60 zł - wynika z danych e-petrol.pl. "Benzyna na przestrzeni tygodnia podrożała o 65 zł. W przypadku diesla skala wzrostu jest dwa razy większa i wynosi 138,40 zł" - poinformowano w analizie.

Poleć
Udostępnij