AGROunia i PSL apelują do rządu w sprawie niższych cen nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2022,13:05 Aktualizacja: 19-01-2022,13:11
A A A

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i Michał Kołodziejczak, lider AGROunii zaapelowali do rządu o niższe ceny nawozów sztucznych, bo przełożą się na wysokie ceny żywności.

Podczas wspólnej konferencji w Sejmie lider ludowców poparł apel AGROunii do rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie cen nawozów sztucznych produkowanych w Polsce.


Monika Piątkowska, Izba Zbożowo-Paszowa, ceny nawozów, tarczxa antyinflacyjna

Izba Zbożowo-Paszowa: zerowy VAT nie zrekompensuje wzrostu cen nawozów

Zerowy VAT na nawozy w nieznacznym stopniu rekompensuje ogromny wzrost ich cen. Problem dotyczy cen gazu, dlatego szansą byłaby zerowa stawka VAT na gaz - uważa Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. Szefowa IZ-P odniosła się do...

- Te ceny wzrosły czterokrotnie, są horrendalnie wysokie, przez to będą bardzo wysokie ceny żywności w kolejnym roku, bo uprawy będą albo mniejsze, albo po prostu rolnicy nie będą w stanie w ogóle prowadzić działalności, tak jak po ASF wiele gospodarstw po prostu upadło - mówił Kosiniak-Kamysz.

Kołodziejczak ocenił politykę rządu jako krótkowzroczną i podkreślił, że potrzebne są działania długofalowe. Jak mówił, ceny nawozów przekładają się na to, że wielu rolników ich nie kupuje.

- Mamy bardzo wysokie ceny nawozów, które są w większości w Polsce produkowane przez spółki Skarbu Państwa i dzisiaj my nie zgadzamy się na to, żeby te spółki, w tym trudnym dla nas wszystkim czasie, zarabiały na nawozach. Wystosowaliśmy apel do rządu, w którym jasno piszemy, by spółki Skarbu Państwa zeszły z marżami do zera, wprowadziły sprzedaż bezpośrednią nawozów ze swoich zakładów - mówił lider AGROunii.

Trzecim postulatem, o którym mówił Kołodziejczak, jest ujawnienie kosztów produkcji jednej tony każdego nawozu produkowanego przez spółki Skarbu Państwa.

zaliczka na nawozy, blokada gospodarstwa, powiat wrzesiński, gmina Miłosław

Zaliczki wpłacone, nawozów brak. Zdesperowani rolnicy zablokowali gospodarstwo

Ponad 30 rolników z powiatu wrzesińskiego (woj. wielkopolskie) nie zobaczyło zamówionych nawozów, pomimo wpłacenia zaliczek. Poszkodowani ustalili, gdzie może znajdować się towar i zablokowali gospodarstwo, wzywając policję. O...

Liderzy PSL i AGROunii byli pytani także o możliwą dalszą współpracę polityczną. Kołodziejczak i Kosiniak-Kamysz powiedzieli, że inicjatywa w sprawie nawozów jest pierwszym zadaniem, które przed sobą postawili, bo to kwestia ważna zarówno dla rolników, jak i konsumentów. - Jeżeli potrafimy ze sobą rozmawiać, potrafimy mieć wspólne stanowisko, to tylko można myśleć dobrze o przyszłości - mówił prezes ludowców.

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa w rozmowie z PAP mówił m.in. o sytuacji rolników. Stwierdził, że rząd wprowadza tarczę antykryzysową, która m.in. polega na obniżaniu VAT na nawozy, paliwo, środki ochrony roślin, a także obniżenie akcyzy na paliwo. - Trzeba przyznać, że ceny nawozów nie spadły z powodu obniżenia VAT do poziomu sprzed roku, mamy tu do czynienia ze wzrostem cen z powodu wzrostu cen gazu - argumentował.

Przypomniał też, że na początku stycznia premier Mateusz Morawiecki wystąpił z wnioskiem do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na dopłatę do zakupu nawozów, chodzi o kilka miliardów złotych, ale na razie nie ma odpowiedzi.
 

Poleć
Udostępnij