468 hektarów ziemi, które mogą zmienić oblicze całego regionu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2019,9:10 Aktualizacja: 13-09-2019,10:33
A A A

Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno w gminie Chełmża k. Torunia będzie skierowany do dużych inwestorów - powiedział w czwartek w Wąbrzeźnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że 468 hektarów, na których ma on powstać, to jeden z najważniejszych terenów inwestycyjnych w kraju.

Minister Ardanowski oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk byli uczestnikami konferencji prasowej w Wąbrzeźnie dotyczącej planów powstania Centralnego Parku Inwestycyjnego Dźwierzno w okolicach Chełmży w powiecie toruńskim, a także inwestycji drogowych w województwie kujawsko-pomorskim.

kowr, gorzów wielkopolski, grunty pod inwestycje, Sebastian Pieńkowski, jacek wójcicki

KOWR "uwolnił" hektary gruntów pod inwestycje

Gorzów Wielkopolski zyskał 250 ha terenów pod inwestycje. To grunty położone przy trasie ekspresowej S3 i specjalnej strefie ekonomicznej. Ich właścicielem jest KOWR, który "uwolnił" je na potrzeby rozwoju...

- Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno ma być potężnym przedsięwzięciem inwestycyjnym dla dużych inwestorów. Razem z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną chcemy wykorzystać do tego celu 468 hektarów gruntów państwowych będących we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W strefach ekonomicznych - pomorskiej, łódzkiej i w innych są rozproszone grunty o powierzchni kilku czy kilkunastu hektarów. Takich terenów jest dużo, ale wielkich, które pozwoliłyby przyciągnąć dużych inwestorów, jest w Polsce jak na lekarstwo - mówił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa ocenił, że teren niedaleko Chełmży jest "jednym z najważniejszych terenów inwestycyjnych w Polsce".

jarosław kaczyński, prawo i sprawiedliwość, piotrków trybunalski, rozwój obszarów wiejskich

Kaczyński: ziemia musi być polska i należeć do rolników

- Programy społeczne wprowadzone przez rząd w ostatnich latach są aktem sprawiedliwości - mówił na konwencji PiS w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) prezes partii Jarosław Kaczyński. Polityk poświęcił sporo uwagi polskiej wsi i...
- Dla funkcjonowania tej strefy w Dźwierznie w gminie Chełmża konieczne będzie uruchomienie zjazdu autostradowego. Jej rozwój jest szalenie ważny dla powiatu toruńskiego oraz sąsiednich powiatów, bo to w sposób definitywny i trwały rozwiązałoby problem bezrobocia na tym obszarze - wskazał Ardanowski.

Minister Adamczyk zadeklarował, że kwestia zjazdu z autostrady A1 zostanie rozwiązana w taki sposób, żeby ten teren inwestycyjny mógł być efektywnie wykorzystany.

- To olbrzymi obszar, co do którego jest wiele nadziei, wiele planów. Tam może być skoncentrowana działalność biznesowa o dużym formacie.(...) Sieć drogowa w Polsce musi służyć przede wszystkim polskiej gospodarce. Ta sieć musi być swoistym silnikiem rozwoju gospodarczego, musi wpływać na szczególną atrakcyjność Polski w zakresie lokalizacji dużych przedsięwzięć gospodarczych - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Adamczyk przyznał, że konieczna będzie "korekta" na A1 w postaci połączenia tego terenu z nowym węzłem autostradowym.

Gospodarstw rolnych ubywa, następuje znacząca koncentracja ziemi

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowionych gospodarstw. Ten sposób kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej sprzyja koncentracji gospodarstw rolnych, co z kolei ma negatywny wpływ na...
- To jest sprawa trudna, która wymaga rozmowy z koncesjonariuszem i aneksu do umowy. Po to jednak jesteśmy, żeby tak ułożyć relacje - również z koncesjonariuszem, żeby ten na tym nie tracił, ale również żeby region i polskie państwo w pełni korzystało z możliwości dobrego skomunikowania terenów inwestycyjnych z siecią drogową - podkreślił Adamczyk.

Konferencja w Wąbrzeźnie poświęcona CPID, którą zarządzać ma PSSE, ma pozwolić na wypracowanie projektów rozwiązań, które mają przyciągnąć dużych inwestorów.

Ministrowie na konferencji prasowej poinformowali także o decyzji, która zapadła w Ministerstwie Infrastruktury odnośnie przebudowy skrzyżowania dróg gminnej i powiatowej z drogą krajową nr 10 na terenie gminy Lubicz pod Toruniem.

Nowe rozwiązanie ma pozwolić na rozładowanie zatorów ruchu, które tworzą się szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Minister Ardanowski podkreślił, że to niezwykle istotna inwestycja, gdyż są to tereny, na których chętnie osiedlają się mieszkańcy Torunia, ale nadal pracują w tym mieście uczą się i robią zakupy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu