45. narodowy pokaz koni arabskich w Janowie Podlaskim. Ile zwierząt na aukcjach?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Nowak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2023,14:25 Aktualizacja: 08-08-2023,14:27
A A A

Blisko 120 koni wystartuje w 45. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który w piątek rozpocznie się w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). W niedzielę na aukcji Pride of Poland i podczas poniedziałkowej Summer Sale licytowanych ma być 47 koni.

45. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej będzie trwał trzy dni. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostaną przyznane tytuły czempionów, nagrody dodatkowe oraz nagroda dla najlepszego konia pokazów.

koń, aukcja, pride of poland

Pride of Poland w liczbach. Za ile koni wpłynęła zapłata?

Jak to było z tegoroczną, prestiżową aukcją koni Pride of Poland w Janowie Podlaskim? Resort rolnictwa ustosunkował się do pytań posłów w tej sprawie. Z interpelacją w sprawie wydarzenia z połowy sierpnia wystąpili posłowie Koalicji...

Utytułowane ogiery

Jak powiedział PAP prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztof Kierzek, który koordynuje wydarzenie, na pokazy zgłoszono 117 koni, a na aukcje - 47 (24 - Pride of Poland, 23 - Summer Sale), w tym 12 koni zgłoszonych na aukcje przez prywatnych hodowców.

Wymieniając konie zasługujące na szczególną uwagę podczas tegorocznej aukcji, prezes PKWK wskazał utytułowane klacze m.in. 9-letnią Wildonę i 5-letnią El Esmerę ze stadniny w Michałowie, a także 3-letnią Babettę z Janowa Podlaskiego. Do najlepszych koni organizatorzy zaliczają również klacze Patria, Celita, Editoria, Apolonia czy Elaksa, która - podobnie jak Wildona - jest córką niezwykle poszukiwanego ogiera Shanghai EA.

Natomiast wśród koni posiadających prywatnych właścicieli na uwagę zasługują: urodzone w tym roku źrebię po ogierze Shanghai EA – Majama, klacz Calatina z linii, która odnosiła sukcesy pokazowe na arenie krajowej i międzynarodowej, klacz Pentoria będąca pełną siostrą michałowskiej Poganinki, czy klacz Pegala PS, która jest córką czempiona świata, ogiera Gazal Al Shaqa.

"Ciekawą ofertą są dwa niezwykle utytułowane ogiery oferowane przez stadniny w Michałowie i Janowie - Paris i Ferrum" – podali organizatorzy.

Kierzek przekazał, że obecność podczas wydarzenia zapowiedziało ponad 40 klientów z Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i Europy.

Klienci z USA

"Cieszymy się, że mamy już przynajmniej dwóch klientów zapowiedzianych ze Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku właściwie ze Stanów nikt nie licytował" – powiedział Kierzek.

stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim, Marek Trela, Lucjan Cichosz, KOWR

Stadnina w Janowie Podlaskim wystąpiła do KOWR o kolejne miliony

Prężna przed laty stadnina w Janowie Podlaskim prosi o kolejne publiczne pieniądze. Nieoficjalnie wiadomo, że może być to znów około 7 mln zł. 7,4 mln zł - to kwota, jaką w styczniu Stadnina Koni Janów Podlaski została...

Ostateczną liczbę uczestników – dodał – poznamy w momencie rejestracji, która skończy się na godzinę przed aukcją. "Zainteresowanie oceniam jako wyższe niż w ubiegłym roku" – stwierdził.

Pokaz i aukcja będą transmitowane online przez cztery międzynarodowe portale internetowe. Część osób licytować będzie online przez platformę aukcyjną Equibid.pl.

Mówiąc o publiczności, prezes stwierdził, że rozeszły się prawie wszystkie bilety na aukcję i darmowe wejściówki na pokaz, których w tym roku było około 500, czyli 200 więcej niż w ubiegłym roku.

Jak poinformowali organizatorzy, podczas ubiegłorocznych aukcji sprzedano łącznie 24 konie. Ostateczny wynik Pride of Poland i Summer Sale - w oparciu o zaksięgowane wpłaty prowizji wynikającej z regulaminu – wyniósł 4,3 mln zł.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!