Zielonego Ładu nie można wdrażać kosztem produkcji rolnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2022,8:05 Aktualizacja: 20-06-2022,8:07
A A A

Niekorzystne zjawiska atmosferyczne, galopująca inflacja i rosnące lawinowo koszty energii trapią europejskich rolników. W ocenie zrzeszającej ich organizacji Copa-Cogeca nie można zatem wdrażać Zielonego Ładu kosztem produkcji rolnej.

Copa-Cogeca przekazała ocenę sytuacji na rynkach rolnym, leśnym i rybnym za okres kwiecień-czerwiec 2022 roku (w całości dostępna jest tutaj).

zielony ład, KRIR, wojna w Ukrainie, Copa-Cogeca

Zielony ład trzeba opóźnić. Wojna wszystko zmieniła

Konsekwencje wojny w Ukrainie z każdym dniem coraz bardziej odczuwa Polska i kraje sąsiadujące, ale także odległe państwa, które przez lata sprowadzały z Ukrainy surowce. Nie wiemy także jak długo potrwa ta sytuacja, ani jaki będzie jej...

"Od 24 lutego, tj. od dnia rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę, świat jest zupełnie innym miejscem. Musimy działać szybko, ponieważ w okresie wojny bezpieczeństwo żywnościowe staje się tematem o kluczowym znaczeniu. Należy podjąć niezbędne działania, które pozwolą zapewnić dostawy żywności do tych najbardziej potrzebujących w Ukrainie i na całym świecie. Bezpieczeństwo żywnościowe i dostępność cenowa jedzenia w ciągu jednej nocy stały się elementami o krytycznym znaczeniu, a to nie tylko w związku z transformacją w stronę bardziej zrównoważonych systemów, ale w ogóle dla całego społeczeństwa" - napisała organizacja w raporcie.

Zwróciła uwagę na zjawiska pogodowe (susze, powodzie, przymrozki, burze), które wpływają na produkcję rolną w różnych regionach UE. Najbardziej dotknięty jest nimi sektor wina, oliwek i oliwy z oliwek, roślin uprawnych, pasz, owoców, warzyw i ryżu.

Copa-Cogeca wskazuje ponadto na trawiącą Europę inflację, mającą wpływ na portfele rolników. Zaobserwowano bowiem co prawda wzrost cen płaconych gospodarzom z różnych sektorów za wytwarzane produkty, ale galopująca inflacja wpływa na konsumpcję i koszty produkcji. W konsekwencji ostatnio różnice między cenami a kosztami produkcji (marże) utrzymują się na tym samym poziomie, a w niektórych sektorach są ujemne (np. sektor wieprzowiny).

Copa-Cogeca, FBZPR, strategia "Od pola do stołu", strategia "Bioróżnorodności"

Rolnicze organizacje chcą odłożenia reform Zielonego Ładu

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w związku z destabilizacją sytuacji spowodowaną atakiem Rosji na Ukrainę zaapelowała do KE o odłożenie wejścia w życie reform Zielonego Ładu i zawieszenie funkcjonowania systemy handlu...

"Koszty energii znacząco wpłynęły na sytuację sektora upraw i sektora hodowlanego. Chodzi tu o koszty związane z ogrzewaniem budynków inwentarskich i szklarni, suszeniem kukurydzy czy mleka (na potrzeby produkcji mleka w proszku), produkcją nawozów azotowych (mocznik, saletra amonowo-wapniowa), przetwórstwem roślin (produkcja pasz dla zwierząt, produkcja cukru, skrobi itp.). Nasze spółdzielnie próbują dostosować się do nowej sytuacji, szukając możliwości skorzystania ze pomocy publicznej w celu przeprowadzenia inwestycji w zakresie wydajności energetycznej, instalacji odnawialnych źródeł energii, biogazu, biomasy itp." - czytamy w raporcie.

Copa-Cogeca podkreśla dalej, że - przy zagrożeniu inflacją, rosnących kosztach produkcji oraz skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę - unijne rolnictwo walczy, aby realizować inwestycje, które pozwolą na osiągnięcie celów Zielonego Ładu. Jednocześnie zauważalny jest brak spójności między poszczególnymi celami i związanymi z nimi politykami.

"Wspieramy cel UE, jakim jest sprawienie, aby nasza Unia była zdrowsza, poprawienie bioróżnorodności i produkowanie w sposób bardziej zrównoważony. Jednakże nie możemy wdrażać Zielonego Ładu kosztem produkcji. Unijne instytucje muszą przyspieszyć prace i dostarczyć rolnictwu narzędzia, które pozwolą osiągnąć te cele (np. nowe techniki genomiczne, substancje o niskim poziomie ryzyka, rolnictwo precyzyjne, narzędzia cyfrowe itp.) bez ograniczania produkcji" - przekonuje organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i spółdzielcze.
 

Poleć
Udostępnij