Z powodu upałów i suszy rozpoczęło się już winobranie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2022,14:05 Aktualizacja: 01-08-2022,14:11
A A A

Co najmniej tydzień wcześniej niż zwykle we Włoszech oficjalnie rozpoczęło się winobranie. To efekt ponad 40-stopniowych upałów i suszy.

Pierwszą symboliczną kiść winogron zerwano w gospodarstwie w miejscowości Coccaglio w Lombardii w krainie Franciacorta, gdzie produkowane jest wino musujące o tej nazwie. Przy tej okazji związek rolników Coldiretti odnotował, że susza i fala upałów, utrzymujących się także w nocy oraz gwałtowne burze i gradobicie będą skutkować redukcją krajowej produkcji wina o około 10 proc.

wino, winogrono, winnica

Rynek wina w Polsce

Polski rynek wina intensywnie się rozwija. W roku 2020/2021 wprowadzono do obrotu 8 691,84 hl wina, co w przeliczeniu daje ok. 1 mln 159 tys. butelek o pojemności 0,75 l. Szacuje się, że w bieżącym roku gospodarczym tj. 2021/2022 wielkość produkcji...

Według prognoz ekspertów tegoroczne wino, choć będzie go mniej, ma być dobre. Wszystko zależy jednak od przebiegu zbiorów w sierpniu i pogody, jaka będzie im towarzyszyć.

Mimo planowanego spadku produkcji wina Włochy są na pierwszym miejscu na świecie, podczas gdy o drugie miejsce rywalizują Francja i Hiszpania - odnotował rolniczy związek.

Tradycyjnie winobranie rozpoczyna się na północy od zbioru kiści do produkcji win musujących. Na jesieni zebrane zostaną czerwone winogrona gatunku Sangiovese, Montepulciano i Nebbiolo. Cykl kończy w listopadzie zbiór winorośli Aglianico i Nerello.
 

Poleć
Udostępnij