Węgry wprowadzają zakaz importu produktów z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Furdyna PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2023,12:10 Aktualizacja: 19-04-2023,12:12
A A A

Rząd Węgier wprowadził zakaz importu szeregu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy - wynika z rządowego dekretu opublikowanego w dzienniku urzędowym „Magyar Kozlony”. Dekret wszedł w życie w środę. Oprócz zbóż zakaz obejmuje m.in. mięso, jaja i miód.

Rządowy dekret w sprawie produktów rolnych pochodzących z Ukrainy został opublikowany we wtorek wieczorem, a jego przepisy weszły w życie w środę. Według nowych przepisów niektóre kategorie produktów nie mogą być tymczasowo importowane z Ukrainy na Węgry.

Na liście objętej zakazem znajdują się łącznie 24 kategorie produktów, w tym m.in. różnego rodzaju mięsa (świeże i wołowe), jaja, miód, olej, chleb oraz wino. Przewoźnicy towarów nazwanych w dekrecie "wrażliwymi" muszą poświadczyć, że nie pochodzą one z Ukrainy.

zboże, zboże z Ukrainy, Słowacja

Władze zakazują wprowadzania na rynek zbóż z Ukrainy, ale nie ich importu

Słowackie ministerstwo rolnictwa zakazało w czwartek wprowadzania na rynek pochodzącego z Ukrainy zboża i wyprodukowanej z niego mąki. Jednocześnie nie wprowadzono zakazu importu ukraińskiego zboża. Decyzja jest reakcją na stwierdzenie w zbożu...

Jeśli chodzi o towary, które są jedynie przewożone tranzytem przez terytorium Węgier, zakaz wwozu nie obowiązuje. Jednak przewoźnik musi oświadczyć, że towar opuści Węgry do końca siódmego dnia od wjazdu. Odpowiada on również za ewentualne naruszenie urzędowej pieczęci, którą przesyłki z produktami wrażliwymi będą opatrywane przy wjeździe na Węgry.

Rząd stwierdza w dokumencie, że utworzenie unijnych korytarzy solidarnościowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w państwach trzecich skutkowało sprzedażą produktów po niższych cenach w państwach unijnych.

"Wobec braku obowiązku przestrzegania surowych zasad produkcji wymaganych przez prawo UE produkty ukraińskie mają niepodważalną przewagę konkurencyjną, powodując poważne zakłócenia na rynku wewnętrznym państw członkowskich" – napisano w dekrecie.

"W związku z tym, że Słowacja zaczęła ograniczać stosowanie ukraińskiego ziarna, a Polska wprowadziła zakaz przywozu niektórych produktów z Ukrainy z dniem 15 kwietnia 2023 r., aby zapobiec dalszym zakłóceniom na rynku węgierskim, rząd postanowił wprowadzić (odpowiednie) środki na mocy niniejszego rozporządzenia do czasu podjęcia skutecznych wspólnych działań przez UE" – napisano w dokumencie rządowym.

W sobotę minister rolnictwa Węgier poinformował, że po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny.

Rządowy dekret będzie obowiązywał do 1 lipca br.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!