Ule na balkonie i miejska hodowla pszczół coraz popularniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2016,11:30 Aktualizacja: 12-01-2016,11:53
A A A

Hodowla pszczół w miastach, nawet na balkonie czy w ogrodzie na dachu, staje się coraz popularniejsza we Włoszech. Wystarczy zainwestować około 400 euro, by rocznie uzyskać nawet 10 kilogramów miodu.

Coraz więcej osób chce zostać miejskimi pszczelarzami, a do tego nie jest to wcale trudne - zauważa agencja Ansa. Zwraca przy tym uwagę na szczególnie ważną cechę tych pracowitych owadów, przydatną zwłaszcza w metropolii: znakomicie wykrywają zatrucie środowiska. Poza tym są łatwe w hodowli.

pszczelarstwo, producenci miodu, pasieki i ule

Pszczelarzom nie brakuje problemów. Potrzebne szybkie dotacje

Nie ginące pszczoły, ale brak dotacji do produkcji są największym zagrożeniem dla producentów miodu. Tradycyjne pasieki są zbyt małe, by dochód z nich zapewnił utrzymanie rodzinie pszczelarza. - Szansą na poprawę efektywności tej...

W związku z popularnością tej nietypowej działalności w Mediolanie pod auspicjami między innymi włoskiej Ligi Ochrony Przyrody rozpoczynają się kursy dla kandydatów na pszczelarzy. Podczas zajęć można dowiedzieć się, jak ustawić mały ul na balkonie i jak wydobywać miód, poznać świat pszczół oraz przepisy regulujące ich hodowlę.

Szkolenie obejmuje też kwestie bezpieczeństwa i informacje na temat podstawowego stroju pszczelarza - specjalnej bluzy oraz kapelusza z siatką i rękawic. Zainteresowanie jest tak duże, że niemal wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.

- Jeśli pszczoły znajdą dobre warunki życia, a zatem zieleń i wodę, przy budżecie 300-400 euro można zebrać aż do 10 kilogramów miodu rocznie - wyjaśniła ekspertka Claudia Zanfi, organizatorka pierwszego kursu dla miejskich pszczelarzy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement