Ukraina powoła specjalny fundusz energetyczny o wartości 1 mld dolarów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2015,21:55 Aktualizacja: 07-07-2015,8:23
A A A

Ukraina powoła stabilizacyjny (rezerwowy) fundusz energetyczny o wartości 1 mld dolarów w 2015 roku - poinformowały media. Fundusz powołany zostanie przez państwowy koncern Naftohaz. Środki z funduszu posłużą m.in. do kupna gazu z importu.

Naftohaz będzie mógł je wykorzystać także na pokrycie kosztów podłączenia i dostępu do sieci przesyłowych gazu oraz kosztów takich usług, jak transport i przechowywanie surowca.

Ukraina ma coraz mniej świń. To wina separatystów

Pogłowie świń na Ukrainie, zanotowane w ostatnim czasie, spadło o ponad 7 proc. i wyniosło 7,35 mln szt. Według danych ogłoszonych przez tamtejszy urząd statystyczny - ubywa nie tylko świń, ale też spada pogłowie wszystkich gatunków zwierząt...
Decyzję o powołaniu funduszu rząd Ukrainy podjął 24 czerwca - podał Interfax-Ukraina.

W rozporządzeniu mowa jest także o tym, że Naftohaz będzie tworzył fundusz na mocy umów podpisanych z kredytodawcami zewnętrznymi w oparciu o gwarancje państwowe.

O zakupie gazu ze środków z funduszu rząd będzie decydował odrębnie.

Jak przypomina Reuters, Ukraina sprowadziła w 2014 roku około 19,5 mld metrów sześciennych gazu z importu. Większość stanowił gaz importowany z Rosji.

Obecnie Kijów i Moskwa nie mogą porozumieć się ws. cen za dostawy surowca; Rosja wstrzymała 1 lipca dostawy gazu na Ukrainę.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement