Tysiące holenderskich rolników demonstruje w Hadze. Polityka rządu zdewastuje hodowle

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2023,15:10 Aktualizacja: 29-06-2023,15:16
A A A

Tysiące holenderskich rolników protestuje w czwartek w Hadze przeciwko rządowi premiera Marka Ruttego - podały miejscowe media. Demonstrację zorganizowała organizacja rolnicza Farmers Defence Force (FDF). Media publikują nagrania przedstawiające zatrzymania kilku protestujących.

Podczas gdy w izbie niższej parlamentu, Tweedy kamer, posłowie debatują w sprawie porozumienia rolnego, do Hagi docierają kolejne grupy rolników, chcących zaprotestować przeciwko polityce rządu dotyczącej m.in. hodowli.

Rolnicy docierali traktorami do Hagi z całej Holandii. Nad ranem w czwartek policja usunęła kilka traktorów jadących autostradą A28 w kierunku Amersfoort w centralnej Holandii. „Kierowcy zostali ukarani mandatami” - poinformowała policja.

Negocjacje przerwane

Władze Hagi zakazały wczesnym rankiem demonstracji przed parlamentem „z powodu spodziewanej zbyt dużej liczby uczestników”. Protestujących kierowano na pola Malieveld.

lubelskie, protest, manifestacja, sadownicy, plantatorzy

Zablokowana "krajówka". Protestują plantatorzy i sadownicy

Zablokowana jest droga krajowa nr 74 w okolicy mostu na Wiśle w Annopolu, gdzie w środę rozpoczął się spontaniczny protest plantatorów i sadowników - podała lubelska policja. Mł. asp. Paweł Cieliczko z KPP w Kraśniku poinformował, że...

Media komentują, iż demonstracja jest nie tylko protestem przeciwko polityce rządu premiera Ruttego, ale także formą nacisku na rząd w sprawie porozumienia rolnego. Od kilku miesięcy trwają rozmowy rządu z organizacjami rolniczymi w sprawie zmniejszenia liczby gospodarstw rolnych, co wynika z rządowych planów ograniczenia emisji tlenku azotu. W ostatnim czasie doszło jednak do przerwania negocjacji.

1/3 zwierząt do redukcji

Rząd premiera Ruttego zdecydował w 2022 roku, że Niderlandy do 2030 roku zredukują liczbę emisji tlenku azotu o 70 procent. Pojawiły się ekspertyzy, z których wynika, że jedna trzecia zwierząt hodowlanych w holenderskich fermach będzie musiała zostać zredukowana. W ubiegłym roku doszło na tym tle do protestów rolniczych w całym kraju. Blokowano autostrady oraz drogi lokalne, a także centra dystrybucyjne niektórych sieci handlowych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu