Szkocja chce stworzenia prawnej definicji whisky

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jakub Krupa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2017,8:45 Aktualizacja: 31-07-2017,9:00
A A A

Keith Brown, szkocki minister gospodarki zaapelował do brytyjskiego rządu o stworzenie prawnej definicji whisky w brytyjskim prawie w celu ochrony wysokiej jakości trunku przed importowanym alkoholem niższej jakości ze Stanów Zjednoczonych.

Szef resortu napisał do ministrów w Londynie w związku z wizytą Liama Foxa, brytyjskiego ministra ds. handlu międzynarodowego w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozmawiał m.in. o warunkach przyszłego porozumienia o wolnym handlu pomiędzy krajami.

Długowłose i rogate szkockie bydło

Mają długie włosy, potężne rogi, są niewielkich rozmiarów i budzą spore zainteresowanie podczas wystaw. Bydło rasy highland cattle jest także łatwe w utrzymaniu, a mięso uzyskane od buhajów charakteryzuje się doskonałą jakością. Do...

Rynek eksportu szkockiej whisky jest wart ok. 4 miliardów funtów, a obecne przepisy Unii Europejskiej chronią konsumentów przed zalewem produktów niższej jakości. Rząd w Edynburgu jest jednak zaniepokojony tym, co może się wydarzyć po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty.

- Stany Zjednoczone powiedziały jasno w trakcie negocjacji w sprawie umowy TTIP, że popierałyby liberalizację obecnej definicji whisky, co otworzyłoby rynek na produkty, które nie spełniają obecnych standardów - ostrzegł Brown.

Jak dodał, szkocka whisky zasługuje na ochronę, bo "oprócz bycia częścią szkockiej kultury i tożsamości wspiera także około 20 tysięcy miejsc pracy".

Z kolei szkocki minister do spraw negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Michael Russell zaapelował do Liama Foxa, aby "nie spierał się i chronił branżę whisky, a nie ją wyprzedawał".

Wielka Brytania rozpoczęła formalne negocjacje ws. wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i powinna opuścić wspólnotę najpóźniej 29 marca 2019 roku. Podpisanie nowych porozumień o wolnym handlu z tzw. krajami trzecimi - w tym ze Stanami Zjednoczonymi - będzie możliwe dopiero po tej dacie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement