Służby statystyczne potwierdzają bardzo słabe zbiory zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
28-10-2016,9:55 Aktualizacja: 28-10-2016,10:36
A A A

Służby statystyczne francuskiego ministerstwa rolnictwa (SSP) ponownie zrewidowały w dół szacunki tegorocznej produkcji pszenicy miękkiej - tym razem o 0,3 mln ton do 28 mln ton.

Eksperci bez zmian pozostawili prognozy zużycia wewnętrznego pszenicy zwyczajnej - w wysokości około 5 mln ton na cele konsumpcyjne, 3 mln ton na cele przemysłowe i 5,3 mln ton na cele paszowe. Prognozy eksportu do krajów UE zostały natomiast obniżone do 6,4 mln ton - informuje FAMMU/FAPA.  

francja, wino, winogrono, zbiory winogron, winobranie

We Francji zbiorą mniej winogron. Ale wino ma być pyszne

Chłodna, deszczowa wiosna z późnymi przymrozkami oraz gwałtowne letnie burze i grad mocno zaszkodziły francuskim winnicom. Niektóre straciły ponad połowę owoców. Szczęśliwie długie, gorące i suche lato poprawiło jakość...

Korekta ta uwzględnia przede wszystkim spadek dostaw do Holandii, Hiszpanii i Niemiec. Nie zmienił się przewidywany wywóz do krajów trzecich, który ma wynieść 4,7 mln ton.

W przypadku produkcji pszenicy durum SSP dokonało dodatniej korekty do ok. 1,6 mln ton. Szacunki zużycia pszenicy twardej na semolinę zostały utrzymane w poprzedniej wysokości, czyli 450 tys. ton. Prognozę sprzedaży do pozostałych państw Wspólnoty podwyższono do 630 tys. ton, a do krajów trzecich do 170 tys. ton.

Korekty prognoz wysyłek uwzględniają ryzyko problemów z jakością ziarna kanadyjskiego z tegorocznych zbiorów, co w konsekwencji może spowodować spadek dostaw z tego państwa do Włoch i na rynki północno-zachodniej Afryki.  

Tegoroczne zbiory jęczmienia we Francji oszacowano na ok. 10 mln ton i jest to dość słaby wynik. Krajowe zużycie na cele paszowe określono na 1,3 mln ton.

Analitycy SSP potwierdzili ponadto nie najlepsze zbiory kukurydzy we Francji w wysokości 12,2 mln ton. Bez zmian pozostawiono szacunki zużycia tego gatunku na cele paszowe - 2,4 mln ton.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement