Rosyjskie embargo na wieprzowinę jest bezprawne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2017,9:00 Aktualizacja: 24-02-2017,9:16
A A A

Światowa Organizacja Handlu (WTO) oddaliła w postępowaniu odwoławczym sprzeciw Rosji wobec uznania za nielegalny wprowadzonego przez nią zakazu importu świń i wieprzowiny z Unii Europejskiej.

Rosja ogłosiła w sierpniu 2014 roku zakaz sprowadzania z państw zachodnich większości importowanych stamtąd artykułów żywnościowych po tym, gdy Zachód zarządził sankcje wobec Moskwy w związku z jej rolą w kryzysie ukraińskim.

Rosja, embargo, żywność, Putin, Federacja Rosyjska, Moskwa

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku. "Będziemy...

Restrykcje dotyczące wieprzowiny strona rosyjska uzasadniała pojawieniem się w tym samym roku na terenie UE - m.in. - przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Orzeczenie oznacza, iż Rosja powinna dostosować swoje stanowisko w tej sprawie do zasad WTO. Jeśli UE uzna, że to nie nastąpiło, będzie mogła wystąpić o zgodę na nałożenie na Rosję sankcji - co jednak wymagałoby trwającego zapewne lata postępowania.

Panel orzekający WTO rozstrzygnął przeciwko rosyjskiemu zakazowi w sierpniu ubiegłego roku. Moskwa złożyła odwołanie, ale Ciało Odwoławcze WTO podtrzymało pierwotne orzeczenie, korygując jednocześnie na korzyść UE jedno z ustaleń panelu.

"Dzisiejsze rozstrzygnięcie potwierdza, że przedsięwzięcia podjęte przez Rosję przeciwko UE mają niewiele wspólnego z jakimikolwiek zagrożeniami sanitarnymi czy zdrowotnymi. Produkty UE z terenów wolnych od choroby są bezpieczne" - głosi oświadczenie Komisji Europejskiej.
Rosja, produkcja wieprzowiny, trzoda chlewna,

Rosja produkuje coraz więcej wieprzowiny

Wieprzowina w Rosji staje się coraz bardziej popularna. Wraz ze wzrostem produkcji tego rodzaju mięsa zwiększyło się jego spożycie  - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.   Produkcja i...

Bruksela wzywa jednocześnie Rosję do wycofania jej "nieusprawiedliwionych przedsięwzięć", zaznaczając, że protekcjonistyczna polityka Moskwy wywiera wpływ na wiele sektorów gospodarki.

"Handel większością produktów objętych tym sporem podlega nadal restrykcjom w rezultacie motywowanego politycznie zakazu (importu) wprowadzonego przez Rosję wobec unijnych artykułów rolno-spożywczych w sierpniu 2014 roku" - wskazała KE.

W 2013 na Rosję przypadała jedna czwarta całości unijnego eksportu świń i wieprzowiny, za co rosyjscy kontrahenci zapłacili 1,4 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj