Rolnicy w Belgii mają dość. Protestują przeciwko niskim cenom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2015,12:45 Aktualizacja: 31-07-2015,13:02
A A A

Belgijscy farmerzy zablokowali wjazdy do centrów dystrybucyjnych artykułów spożywczych, a także niektóre drogi w proteście przeciwko zbyt niskim cenom mleka, wieprzowiny i innych produktów.

Liven De Stoppeleire, jeden z farmerów powiedział, że "ceny w całej Europie są zbyt niskie i musimy coś z tym zrobić". Wyjaśnił, że oferowane mu stawki to np. 26 eurocentów za litr mleka, a on potrzebuje 35, żeby wyjść minimalnie na plus.

Europejskie rolnictwo wrze. Potrzeba zdecydowanych działań

Nie tylko francuscy rolnicy narzekają na niską opłacalność produkcji. W Unii Europejskiej nie ma już kraju, w którym gospodarze nie domagaliby się pilnej pomocy ze strony państwa. Wielkość zbiorów, wyniki produkcyjne, a przede...

Podczas jednej z akcji protestacyjnych dziesiątki traktorów wjechały w godzinach rannych na drogę szybkiego ruchu E40, żeby spowolnić tempo jadących samochodów. Rolnicy zablokowali też fabrykę masła w Goe na wschodzie kraju, rozrzucając przy niej obornik i płonące opony.

Protesty, które zaczęli gospodarze zarówno z Flandrii, jak i z walońskiej prowincji Hainault, naśladują działania podejmowane w ostatnich dniach przez farmerów z Francji, również protestujących przeciwko zbyt niskim cenom na produkty rolne.

Poleć
Udostępnij