Pszenica złej jakości nie trafi do innych krajów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2014,11:25 Aktualizacja: 16-01-2015,13:03
A A A
Władze w Moskwie wprowadziły nowe przepisy zaostrzające kryteria jakościowe dla ziarna przeznaczonego na eksport - poinformowały służby weterynaryjne i fitosanitarne (VPSS). 
 
Jak donosi Fammu/Fapa przez tą decyzję może spaść sprzedaż rosyjskiej pszenicy na rynki zagraniczne. W sezonie 2014/15 dzięki deprecjacji rubla i bardzo wysokiej produkcji Rosja eksportuje spore ilości pszenicy. 
 
Do innych krajów wysłano już o około 30 proc. więcej ziarna niż o tej samej porze przed rokiem. Jak podało ministerstwo rolnictwa w Moskwie od 1 lipca wyeksportowano już 17 mln ton zboża, w tym 14 mln ton pszenicy miękkiej.
 
Analitycy oceniają, że zastosowane środki są dość drastyczne. VPSS wprowadza w życie serię nowych regulacji, w tym kontrole warunków przechowywania i wspomnianej jakości ziarna.
 
Jak poinformował wiceminister rolnictwa Rosji, póki co nie ma potrzeby wprowadzenia ograniczeń w eksporcie zbóż. A o tym sporo ostatnio spekulowano. Polityk zastrzegł jednak, że w 2015 roku być może obowiązywać będą zmienne cła w eksporcie.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj