Produkty mleczarskie coraz droższe w sklepach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: CBR, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2015,9:30 Aktualizacja: 04-03-2015,9:38
A A A
Rosyjscy konsumenci muszą coraz więcej płacić za produkty mleczarskie. Wielu z nich szuka tańszych alternatywnych produktów i zmienia nawyki żywieniowe.
 
Wedłuch prognoz ministerstwa rolnictwa w Moskwie, na które powołuje się CBR ceny mleka w handlu detalicznym wzrosną w porównaniu z ubiegłym rokiem o 30 proc. Sery i pozostałe artykuły mleczarskie podrożeją z kolei o 18-20 proc. 
 
Nałożone na Rosję sankcje i spadek światowych cen ropy naftowej sprawiły, że rubel cały czas traci na wartości. W związku z tym do 17 proc. wzrosło oprocentowanie pożyczek, co spowodowało ograniczenie inwestycji w wielu gospodarstwach. 
 
Rząd przeznaczył dodatkowo 688 mld rubli (9,13 mld euro) na rozwój rolnictwa i regulację rynku żywności, lecz zdaniem gospodarzy fundusze nie są równo rozdzielane. 
 
Trafiają przede wszystkim do ferm przemysłowych pozostawiając bez wsparcia mniejsze gospodarstwa, które mimo niewielkich rozmiarów dostarczają na rynek 50 proc. mleka.
 
Duże fermy są jednak podatniejsze na finansowe wstrząsy bowiem są najczęściej zależne od importowanych technologii, importu części zamiennych, kredytów, itd.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement