Premier Ukrainy: nie zamierzamy "wisieć Polsce na szyi" w kwestii produkcji rolnej. Blokowanie granicy jest bez sensu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2024,14:50 Aktualizacja: 04-03-2024,14:55
A A A

Ukraina nie zamierza wykorzystywać Polski. Ukraina i Ukraińcy przyczynili się do zapewnienia Polsce dodatkowego wzrostu PKB w wysokości 1-3 proc. w latach 2022-2023 – oświadczył w poniedziałek szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

„Nie zamierzamy ‘wisieć Polsce na szyi’ ani w kwestii naszej produkcji rolnej, ani w kwestii innych opłat ekonomicznych czy socjalnych. Jesteśmy gotowi być bardzo rzetelnym, szczerym i dobrym partnerem dla naszych polskich partnerów, dla narodu polskiego” – powiedział Szmyhal na konferencji prasowej w Kijowie.

Premier przywołał dane statystyczne na temat wpływu ukraińskiej gospodarki, obywateli Ukrainy i prowadzonych przez nich w Polsce firm na polską gospodarkę.

"Ogólnie rzecz biorąc, według Narodowego Banku Ukrainy, Credit Agricole, Deloitte, Oxford Economics, Ukraińcy i Ukraina wpłynęli na wzrost PKB Polski o 1-3 proc. rocznie w ciągu tych dwóch (ostatnich) lat" – oświadczył Szmyhal. 

Dodał ponadto, że blokada po polskiej stronie granicy z Ukrainą nie wpływa na przejazd transportów wojskowych i humanitarnych.

organizacje mleczarskie, mleko, produkty mleczarskie, eksport

Organizacje mleczarskie z Polski i Ukrainy apelują do rządów o niezamykanie granicy. Ostrzegają przed stratami u rolników

O niezamykanie granicy polsko-ukraińskiej, możliwość spokojnego prowadzenia interesów i dialog - zaapelowały w czwartek do rządów polskiego i ukraińskiego oraz ministrów rolnictwa obu państw Polska Izba Mleka, Związek...

„Bardzo ważne, że mimo protestów polskich przewoźników, polskich rolników, nie odnotowano żadnego blokowania dostaw uzbrojenia, sprzętu wojskowego, transportów humanitarnych i paliwa. Te wszystkie ładunki jadą na Ukrainę bez przeszkód” – powiedział premier.

Jednocześnie ocenił: „blokowanie granicy przez polskich rolników jest dziś absolutnie pozbawione sensu, dlatego że ponad 90 proc. naszego eksportu płynie morzem albo przez dunajskie porty, a mniej niż 5 proc. transportowane jest drogą lądową”.

Szef ukraińskiego rządu przypomniał, że zaproponował stronie polskiej pięć kroków na rzecz rozwiązania problemu blokad, i powiedział, że polski rząd je rozpatruje.

„Mam nadzieję, że polscy rolnicy rozumieją, że przyczynę ich nieszczęść upatrujemy bez wątpienia w eksporcie zbóż i produktów rolniczych z Rosji i Białorusi” – stwierdził Szmyhal.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu