Pomagają eksportować zboże, a sami magazynują plony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2023,8:00 Aktualizacja: 03-02-2023,9:32
A A A

Rumunia pomogła Ukrainie wyekspediować w 2022 r. ponad 12 mln ton zbóż. Jednocześnie, jak podały organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z ogarniętego wojną kraju plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania plonów.

W 2022 r. Rumunia poprzez swoją infrastrukturę drogową, kolejową, a przede wszystkim port czarnomorski w Konstancy pomogła wyekspediować 12 mln ton zbóż z Ukrainy. Dodatkowo sprowadziła na własny użytek 3 mln ton produktów.

Henryk Kowalczyk, import ziarna z Ukrainy, handel zbożem, płody rolne, wojna w Ukrainie

Kowalczyk: wyolbrzymiamy znaczenie importu ukraińskiego zboża

Wyolbrzymiamy znaczenie zboża eksportowanego z Ukrainy. Rzeczywiście rodzi problemy przy granicy, ale na zachodzie Polski to już ceny światowe wpływają na stawki na rynku - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa w rozmowie z PAP.PL. W...

W porównaniu do 2021 r. import ukraińskiej kukurydzy był w Rumunii większy o 1 mln ton, pszenicy o 640 tys. ton, a słonecznika o 650 tys. ton.

"Z powodu masowego importu ukraińskich produktów rolnych w ostatnim roku Rumunia zmieniła się z ich eksportera w importera" - poinformował cytowany przez bukareszteńskie media Florian Ciolacu, dyrektor wykonawczy Rumuńskiego Klubu Rolników (CFR).

Dodał, że wojna w Ukrainie i masowy napływ produktów rolnych z tego kraju uniemożliwił rumuńskim plantatorom wprowadzenie do obrotu swoich produktów. - Są nadal przechowywane, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla rumuńskich rolników - dodał.

Bukareszteński portal Agrobiznes przypomniał, że pod koniec stycznia rząd Rumunii wezwał KE do działań służących zrekompensowaniu rolnikom z tego kraju strat spowodowanych zwiększonym importem zbóż z Ukrainy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu