Piorun zabił stado kóz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2021,13:35 Aktualizacja: 14-04-2021,13:37
A A A

Liczące 68 kóz stado padło porażone piorunem w północnej Portugalii. Rzadki fenomen, do którego doszło na jednej z górskich ścieżek, wywołał falę komentarzy wśród pasterzy oraz pracowników organizacji praw zwierząt.

W licznych komentarzach na portugalskich forach dyskusyjnych przewijał się wątek tragicznego wydarzenia, do jakiego doszło w pobliżu miasta Arcos de Valdevez, przy północnej granicy z Hiszpanią. Temat pojęło też lokalne radio Barca FM.

Portugalia: susza na 99% terytorium kraju

Na 99 proc. terytorium Portugalii utrzymuje się susza. Obszar ten jest rekordowy w historii kraju - poinformowały w piątek władze Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA). Na przełomie września i października na 81 proc. terytorium kraju...

- Widziałem coś takiego po raz pierwszy od 40 lat, kiedy zajmuję się hodowlą bydła - powiedział cytowany przez rozgłośnię Dario Silva, właściciel padłego stada.

Świadek nietypowego zdarzenia wyjaśnił, że w pierwszej chwili nie zdał sobie sprawy ze skali tragedii.

- Rozmawiałem przez telefon w momencie zdarzenia. Usłyszałem echo grzmotu i zobaczyłem błysk, a po chwili dwie przewracające się kozy. Kiedy odwróciłem się w drugą stronę, inne leżały już na drodze martwe - wyjaśnił, dodając, że hodowane przez niego zwierzęta to tradycyjny, a zarazem rzadki gatunek kozy z północnej Portugalii.

Silva powiedział, że padłe wskutek fenomenu atmosferycznego zwierzęta nie miały żadnych zewnętrznych obrażeń. Odnotował jednak, że uderzenie pioruna było widoczne z powodu zapalenia się pobliskiego pastwiska.

Pasterz dodał, że rzadkim zjawiskiem zainteresował się już główny weterynarz kraju, informując lokalne służby i centralną administrację o konieczności wszczęcia dochodzenia, aby wyjaśnić tragiczne zdarzenie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement