PED już jest na Ukrainie? Europie grozi epidemia?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2014,9:40 Aktualizacja: 23-12-2014,9:45
A A A
Według przedstawicieli sektora wieprzowiny od wiosny w różnych regionach kraju zarejestrowano kilka przypadków epidemicznej biegunki świń (PED). Doniesień tych nie potwierdziły rządowe służby weterynaryjne.
 
PED nie znajduje się w wykazie chorób podlegających notyfikacji przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) - informuje Fammu/Fapa. Ukraińscy producenci trzody chlewnej dostali jednak ostrzeżenia i zwiększyli działania prewencyjne np. dezynfekcję pojazdów. 
 
Tempo rozprzestrzeniania się choroby zwiększyło się na przełomie listopada i grudnia. Według Johna Carra, światowego eksperta ds. PED ogniska choroby na Ukrainie mogą doprowadzić do wybicia ok. 30-35 mln szt. świń w całej Europie w ciągu najbliższych 18 miesięcy i mieć wielki wpływ na produkcję globalną. 
 
Według Carra szczepy wirusa PED wykryte na Ukrainie są podobne do stwierdzonych w Chinach (od 2010 r.) oraz w USA (od 2013 r.), lecz różnią się od wykrytych wcześniej w UE. Zdaniem eksperta jest to początek epidemii PED w Europie.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement