Ostrzeżenia producentów kaszy gryczanej sprawdziły się

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2019,9:00 Aktualizacja: 08-12-2019,9:30
A A A

Stawka kaszy gryczanej w Rosji wzrosła w listopadzie o 11 proc. w porównaniu z październikiem. W niektórych regionach cena podskoczyła nawet o 27-28 procent - poinformował urząd statystyczny Rosstat. O tym, że ceny wzrosną ostrzegali producenci.

Zgodnie z danymi w 29 regionach Federacji Rosyjskiej ceny kaszy gryczanej podniosły się o 15 procent. Największy skok stawek - o 28,8 proc. i 27,7 proc. - odnotowano w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym, leżącym na Dalekim Wschodzie i republice Tuwy, w południowej części Syberii Wschodniej.

kasza, zdrowie, dieta, źródło cennych składników mineralnych

Kasza to samo zdrowie. W naszym menu powinna być każdego dnia

Gryczana na obiad, manna na deser, a jęczmienna w zupie - badania przeprowadzone w ramach kampanii "Lubię kaszę" pokazują, że wbrew powszechnej opinii najmłodsi chętnie spożywają kaszę. Ponad 86 proc. ankietowanych mam deklaruje, że ich...

Producenci tłumaczą raptowne podwyżki niskimi cenami w ciągu poprzednich dwóch lat, które wymusiły zmniejszenie powierzchni upraw kaszy gryczanej, co w konsekwencji spowodowało deficyt na rynku.

Wzrosły w listopadzie również ceny pomidorów (32 proc.) i ogórków (prawie 18 proc.), a spadły m.in. cukru (prawie 8 proc.) i pomarańczy (6 proc.).

Ogółem inflacja w listopadzie przyspieszyła i wyniosła 0,3 proc. w porównaniu z 0,1 proc. w październiku. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że poziom inflacji w 2019 r. nie przekroczy 3,8 proc. i ocenił, że jest to najniższy wskaźnik we współczesnej Federacji Rosyjskiej.

Komentatorzy wskazują jednak, że realne dochody Rosjan praktycznie nie rosną, a tempo wzrostu gospodarczego wciąż jest bardzo wolne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu