Komisja Europejska przyznała rekompensatę węgierskim rolnikom za import kukurydzy z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Furdyna PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2024,13:10 Aktualizacja: 11-01-2024,13:12
A A A

Komisja Europejska przyznała 6 mld forintów (ok. 15,8 mln euro) rekompensaty dla węgierskich producentów kukurydzy, którzy ponieśli straty w wyniku importu tego ziarna z Ukrainy – poinformowało węgierskie ministerstwo rolnictwa.

W komunikacie cytowanym w środę przez agencję MTI, resort podał, że w 2023 roku wypłacił plantatorom kukurydzy pomoc w wysokości 5,9 mld forintów.

„Komisja Europejska uznała, że nieograniczony import ukraińskich produktów spowodował poważne straty dla rolników w zainteresowanych państwach członkowskich i zaakceptowała częściową rekompensatę” – napisało ministerstwo rolnictwa.

węgry, rolnicy, płody rolne, zboże, eksport, ukraina, zapasy

Węgierscy rolnicy także w trudnej sytuacji. Stracili swoje rynki eksportowe

Pomimo zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, węgierskie rolnictwo znajduje się w trudnej sytuacji z powodu załamania rynków eksportowych – informuje portal gospodarczy HVG. „System został całkowicie zachwiany:...

Resort zapowiedział utrzymanie środków ograniczających import produktów z Ukrainy w celu „przywrócenia normalnych warunków rynkowych”.

W połowie września 2023 roku rząd Węgier przedłużył jednostronnie zakaz importu produktów spożywczych z Ukrainy. Wcześniej KE zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym m.in. Polski i Węgier.

W opublikowanym wówczas dekrecie wyszczególniono 24 kategorie produktów rolnych, tzw. produktów wrażliwych, pochodzących z Ukrainy, w tym różne rodzaje zbóż i mięsa. Nie mogą być one przywożone na terytorium Węgier z wyjątkiem transportów tranzytowych, które muszą opuścić kraj przed końcem 15. dnia od momentu przywozu.

Poleć
Udostępnij