Jest nowa strategia dotyczącą lasów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2021,9:55 Aktualizacja: 19-07-2021,9:57
A A A

Komisja Europejska przyjęła nową Strategię Leśną UE do 2030 roku. Jest częścią planów, które mają doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku i "neutralności klimatycznej" Unii do 2050 roku.

- Lasy są płucami naszej Ziemi: mają kluczowe znaczenie dla klimatu, bioróżnorodności, jakości gleby i powietrza. Lasy są również płucami społeczeństwa i gospodarki: zapewniają środki do życia na obszarach wiejskich, dostarczają podstawowych produktów obywatelom i mają głęboką wartość społeczną dzięki swojej naturze - oświadczył Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

raport gus o lasach, lasy państwowe, lasy prywatne, pozyskiwanie drewna

Mniej drewna, mniej dziczyzny. Jest raport GUS o lasach

W Polsce na jednego mieszkańca w 2020 r. przypadało 0,242 ha lasów. Grunty leśne zajmowały powierzchnię 9 464,2 tys. ha, w tym lasy stanowiły obszar 9 260,3 tys. ha, czyli 29,6 proc. powierzchni kraju - podał Główny Urząd...

Dodał, że nowa strategia leśna uznaje tę wielofunkcyjność i pokazuje, jak ambicje środowiskowe mogą iść w parze z dobrobytem gospodarczym. Dzięki strategii i przy wsparciu nowej wspólnej polityki rolnej lasy i leśnicy tchną życie w zrównoważoną, dostatnią i neutralną dla klimatu Europę.
 
Według KE lasy są "niezbędnym sojusznikiem" w walce ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej. Funkcjonują jako pochłaniacze dwutlenku węgla i pomagają redukować skutki zmian klimatycznych, na przykład ochładzając miasta, chroniąc przed poważnymi powodziami i zmniejszając skutki suszy.

W celu zwiększenia powierzchni i jakości lasów w UE oraz wzmocnienia ich ochrony KE proponuje m.in. utrzymanie wykorzystania biomasy drzewnej w granicach zrównoważonego rozwoju i zachęca do oszczędnego wykorzystywania drewna.

Strategia przewiduje również rozwój systemów płatności dla właścicieli i zarządców lasów za świadczenie alternatywnych usług ekosystemowych, np. utrzymywania części ich lasów w stanie nienaruszonym. Strategii towarzyszy plan stopniowego zasadzenia trzech miliardów drzew w Europie do 2030 roku, z pełnym poszanowaniem zasad ekologicznych - "właściwe drzewo we właściwym miejscu i we właściwym celu".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement