Chcą wprowadzenia zakazu uboju koni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2023,9:00 Aktualizacja: 22-03-2023,14:14
A A A

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO), zatytułowanej "End The Horse Slaughter Age" (Koniec z ubojem koni). Nie przesądza to o ewentualnych prawnych i politycznych wnioskach KE.

"Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do zaproponowania przepisów, zakazujących uboju koni, w tym także ich hodowli i eksportu do celów produkcji futer, skór i mięsa lub wyrobu leków i innych substancji. Apelują także o zakaz transportu koni w Europie na duże odległości w celu ich uboju oraz o ochronę koni przed nadmierną pracą lub ciężką tresurą" - zreferowała KE cel zarejestrowanej inicjatywy.

hodowla koni w Polsce, Lech Kołakowski, KOWR, sejmowa komisja rolnictwa

Wiemy, ile koni jest w Polsce. Hodowcy mogą liczyć na wsparcie

Według danych Polskiego Związku Hodowców Koni w Polsce jest ok. 360 tys. tych zwierząt. Dominują zimnokrwiste, które stanowią ok. 49 proc. populacji, 36 proc. to konie szlachetne, a 15 proc. to kuce i konie małe - poinformował Lech...

"Decyzja o rejestracji inicjatywy ma charakter prawny i nie przesądza o ostatecznych prawnych i politycznych wnioskach Komisji w sprawie inicjatywy, ani o działaniach, jakie ewentualnie podejmie, jeżeli inicjatywa zyska niezbędne poparcie. Ponieważ europejska inicjatywa obywatelska spełnia warunki formalne, Komisja uznaje, że jest prawnie dopuszczalna. Na tym etapie Komisja nie bada jednak wniosku pod względem merytorycznym" - zastrzegła KE.

Dodała, że treść inicjatywy wyraża jedynie poglądy grupy organizatorów i w żaden sposób nie może być rozumiana jako odzwierciedlenie poglądów Komisji.

Od momentu zarejestrowania inicjatywy jej organizatorzy mają 6 miesięcy na rozpoczęcie zbierania podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze 1 mln osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku, bądź o jego odrzuceniu, przy czym w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona Traktatem z Lizbony jako mechanizm, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować politykę. Oficjalnie wprowadzono ją w kwietniu 2012 r. Od tego czasu KE otrzymała 125 wniosków o zarejestrowanie inicjatyw.
 

Poleć
Udostępnij