Ambasador RP przy UE: Polska złoży wniosek o przedstawienie przez KE informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2023,13:45 Aktualizacja: 25-09-2023,13:46
A A A

Polska złoży we wtorek w Brukseli wniosek o przedstawienie 27 państwom członkowskim UE przez Komisję Europejską informacji na temat rozmów z Ukrainą w sprawie zboża - poinformował PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

"We wtorek na spotkaniu przygotowawczym Polska złoży wniosek o zaproszenie na środowe spotkanie Komitetu Stałych Przedstawicieli Komisji Europejskiej do przejrzystego przedstawienia wszystkim 27 państwom członkowskim informacji na temat rozmów ze stroną ukraińską w kontekście wyzwań przed Wspólną Polityką Rolną i sytuacji europejskich rolników, w tym konsekwencji ukraińskiej skargi złożonej w WTO.

Propozycje nie padły

„Oczekujemy, że Komisja przedstawi informacje w Radzie, transparentnie, w gronie 27 państw. Czekamy na realizację zapowiedzi z komunikatu Komisji z 15 września. Ukraina miała do 18 września przedstawić propozycje, ale nie uczyniła tego" - oświadczył polski dyplomata.

"Z uwagi na bezpieczeństwo procesowe warunkiem podjęcia rozmów ze stroną ukraińską jest wycofanie skargi z WTO. Oczekujemy też przywrócenia i przedłużenia wspólnotowych ograniczeń w eksporcie" - dodał ambasador Sadoś.

kaczyński, pis, wojna, ukraina, rolnictwo

Kaczyński o wojnie na Ukrainie: wypełniliśmy swoje obowiązki. Nie jest nim rujnowanie polskiego rolnictwa

Przyszła wojna na Ukrainie i wypełniliśmy swoje obowiązki, chociaż oczywiście nie jest naszym obowiązkiem np. rujnowanie polskiego rolnictwa. Niech nikt nie ma żadnej wątpliwości, że my będziemy polskich interesów bronić - mówił...

Ukraina się nie wywiązała

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez KE na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

16 września w życie weszło polskie rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.

Polska uważa, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych Komisji Europejskiej w sprawie eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia regulacji prawnej rozwiązującej problem, ale zdaniem Polski nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!