Wielkanoc będzie droższa przez warzywa i pieczywo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2019,10:45 Aktualizacja: 16-04-2019,10:52
A A A

Przez drogie warzywa korzeniowe i pieczywo tegoroczna Wielkanoc będzie minimalnie droższa od ubiegłorocznej. Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są to za jaja, które najbardziej kojarzą się z tymi świętami.

Paweł Wyrzykowski, analityk rynków rolnych z Banku BNP Paribas wylicza, że wzrost cen detalicznych produktów żywnościowych wyniesie w skali roku średnio około 2,5 procent.

spożycie owoców, spożycie warzyw, warzywa i owoce, eurostat, Karolina Załuska

Wciąż jemy zbyt mało owoców i warzyw

Ponad jedna trzecia obywateli UE przyznaje, że nie spożywa codziennie owoców i warzyw - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polacy w tych statystykach plasują się poniżej średniej. Europejczycy częściej sięgają po owoce niż warzywa -...

- Najważniejszy produkt wielkanocny, czyli jaja, są tańsze o co najmniej 10 procent - mówi w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

- Najbardziej zdrożały warzywa krajowe, którym nie tylko w Polsce ale i w całej Europie zaszkodziła ubiegłoroczna susza. Stąd ich mniejsza podaż i wzrost cen. Stawki w przypadku przeciętnego warzywnego koszyka i warzyw krajowych, takich jak marchew, pietruszka, cebula czy ziemniaki, wzrosły o ok. kilkadziesiąt procent - mówi ekspert.

Mniejsze zbiory pszenicy w Unii Europejskiej, Rosji i na Ukrainie wpłynęły natomiast na wzrost cen mąki, a więc pieczywa.

- Przewidujemy, że mąka podrożała o 8 procent, a to oznacza, że za pieczywo płacimy o 11 procent więcej - mówi gość rozgłośni.

Na podobnym poziomie podrożały sery i masło. Z kolei podwyżki cen wieprzowiny są niewielkie, podobnie jak wędliny i drób.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj