Producenci truskawek boją się, że ceny owoców nie pokryją kosztów produkcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2019,8:05 Aktualizacja: 06-06-2019,8:27
A A A

- Docierają do mnie sygnały od m.in. producentów truskawek, że ceny w skupie mogą nie pokryć kosztów produkcji - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Polityk zaznaczył, że problemem w rolnictwie jest "wciąż nierozwiązana kwestia zbyt długiego łańcucha dostaw: od producenta do konsumenta".

program Owoce-Polska Smakuje, truskawki, Instytut Ogrodnictwa, jarosław pinkas, główny inspektorat sanitarny

Czas na polskie superowoce. Nasze truskawki są najlepsze na świecie

- Chcemy żeby Polacy byli zdrowi. Rolnicy przedstawiają dla nas wspaniałą ofertę superowoców. Wybierajmy zawsze polskie truskawki, bo są najlepsze na świecie - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Nigdzie na świecie nie...

Podkreślił, że resort rolnictwa podejmuje działania na rzecz skrócenia tego łańcucha, zachęca rolników m.in do tworzenia grup producenckich i eliminowania pośredników z łańcucha dostaw.

Jak tłumaczył minister, w efekcie rolnicy uzyskają wyższe ceny za swoje produkty, a konsumenci będą płacić mniej za żywność.

Na pytanie o doniesienia mediów w sprawie wysokich cena żywności, szef rolnictwa odpowiedział: - Cel inflacyjny na ten rok zaprojektowany przez rząd wynosi 2,5 proc., w tej chwili inflacja wynosi 2,3 proc., więc jak widać, nie przekroczyła celu.

- Tym wszystkim, którzy krzyczą, że pietruszka jest droga, odpowiadam, że w zeszłym roku zebraliśmy jej bardzo mało, bo była susza - powiedział. Dodał, że to właśnie ubiegłoroczna susza znacząco wpłynęła na dzisiejsze ceny żywności.

Minister rolnictwa zaznaczył, żeby "nie szukać drogiej żywności z zagranicy, jak np. pomidorów z Hiszpanii, czereśni z Bałkanów czy młodych ziemniaków z Egiptu", lepiej zaczekać na nasze. Zapewnił, że one z pewnością nie będą drogie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 15.09.2021 - termin płatności III raty podatku rolnego

do 15.09.2021 - nabór wniosków w ramach programu "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021