Polska żywność to uznana marka. Rosną wpływy z eksportu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2022,13:30 Aktualizacja: 22-07-2022,13:35
A A A

Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę w okresie styczeń–maj osiągnęła 82 mld zł, czyli była o 22 proc. większa niż rok wcześniej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

KOWR podkreślił, że mimo trudnych uwarunkowań międzynarodowych, nasz żywność w 2022 r. dobrze sprzedaje się na rynku europejskim i światowym.

Ryszard Bartosik, produkcja żywności, stosowanie środków ochrony roślin, krajowy plan strategiczny

Nowe przepisy nie mogą ograniczyć produkcji żywności

W Unii Europejskiej i Polsce nie zabraknie żywności z powodu agresji Rosji na Ukrainę - powiedział Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa, który uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu szefów resortów państw UE. - Mamy nadwyżki...

- Potwierdza to znaczna dynamika wzrostu przychodów uzyskiwanych przez krajową branżę rolno-spożywczą w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. - podkreślił Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zgodnie z danymi w okresie styczeń–maj sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę wyniosła 17,9 mld euro, czyli o blisko 22 proc. więcej rok do roku.

- Uzyskane dobre wyniki w handlu były wypadkową kilku czynników. Przede wszystkim konkurencyjność cenowa polskich produktów na rynku międzynarodowym umożliwiała uzyskiwanie przez przedsiębiorców znacznych przychodów ze sprzedaży zagranicznej. Równocześnie rosnąca wartość rodzimego eksportu żywności stymulowana była korzystnym kursem złotego względem euro i dolara amerykańskiego oraz wysokimi cenami żywności na rynku globalnym - wyjaśnił ekspert.

indeks cen FAO, Maximo Torero Cullen, ceny żywności, produkcja zbóż, ONZ

Żywność taniała trzeci miesiąc z rzędu. Ale wciąż jest bardzo droga

Światowe ceny żywności spadły w czerwcu już trzeci miesiąc z rzędu, choć są nadal blisko rekordowo wysokiego poziomu z marca tego roku - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Indeks cen żywności FAO,...

KOWR wskazał, że ok. 75 proc. wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych wygenerowała sprzedaż do krajów UE - ponad 13,3 mld euro (+27 proc. r/r). Znacznie mniejszy był za to wzrost wartości wywozu do krajów trzecich - ponad 4,5 mld euro (+8 proc. r/r). W strukturze wysyłek dominowały mięso i przetwory mięsne, ziarno zbóż i przetwory, tytoń i wyroby tytoniowe, produkty mleczne oraz cukier i wyroby cukiernicze.

- Dane statystyczne potwierdzają, że rodzime firmy branży rolno-spożywczej intensywnie poszukują nowych partnerów biznesowych w UE i na rynkach krajów trzecich, a polska żywność staje się mocną i rozpoznawalna marką nie tylko w Europie, ale w coraz większym stopniu poza nią - zaznaczył Marcin Wroński.

KOWR poinformował ponadto, że stosunkowo niewielką wartość w okresie styczeń-maj miał eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - 694 mln euro (-7 proc. r/r). - Stosunkowo niewielki udział krajów WNP w przychodach z wywozu żywności, który w okresie pierwszych pięciu miesięcy wyniósł 4 proc., ograniczył negatywny wpływ konfliktu zbrojnego w Ukrainie na wyniki eksportu rolno-spożywczego ogółem - podsumował ekspert.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej