Owoców będzie więcej niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (Joanna Iwanowska) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2015,13:00 Aktualizacja: 06-08-2015,13:45
A A A

W 2015 roku zbiory owoców w Polsce wyniosą 3,7 miliona ton. To o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Rekordowy (3,25 mln ton) będzie plon jabłek - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Na zwiększenie produkcji wpływa przede wszystkim wchodzenie w owocowanie nowych, intensywnych sadów. Zbiory mogą być jeszcze większe, jeśli pogoda będzie sprzyjać producentom.  

Czarna porzeczka w skupie za bezcen. Plantatorzy mają dość i protestują

Wszystko wskazuje na to, że dramatycznie niskie ceny skupu czarnej porzeczki skłonią producentów owoców miękkich z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego do zaostrzenia protestu. Tak jak w zeszłym roku,...

Dla sadowników wzrost zbiorów oznacza problemy z zagospodarowaniem owoców w obliczu rosyjskiego embarga. Komisja Europejska planuje jednak kontynuację programów wsparcia. A skupowi jabłek sprzyja popyt na koncentrat jabłkowy i niskie jego zapasy.

Zbiory wiśni mają wynieść 180 tys. ton wobec 176 tys. ton przed rokiem. Część sadowników zrezygnowała bowiem z zebrania części owoców z drzew z powodu niskich cen.

Mniej niż przed rokiem będzie owoców jagodowych. To efekt suszy występującej na przełomie czerwca i lipca. GUS ocenia, że w 2015 r. krajowa produkcja porzeczki czarnej będzie o 2,5 proc. niższa od ubiegłorocznej. Nie wiadomo jednak, ile owoców zostanie zebranych ze względu na niskie ceny skupu (0,60 zł/kg).

Produkcja malin szacowana jest na 120 tys. ton (-4 proc. r/r), a truskawek na 207 tys. ton (+2 proc. r/r). proc. więcej r/r.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej