MRiRW postuluje zniesienie akcyzy na cydr i perry

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2024,8:55 Aktualizacja: 22-05-2024,8:58
A A A

Ministerstwo rolnictwa zgłosiło uwagi do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym, postulując całkowite zniesienie akcyzy na cydr i perry - poinformował we wtorek minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wziął udział we wtorek w posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, poświęconym sytuacji na rynku wina gronowego, owocowego, cydru i perry.

"Obecnie w ramach konsultacji międzyresortowych znajduje się projekt ustawy o podatku akcyzowym, do którego zgłosiliśmy uwagi, polegające na całkowitym zniesieniu akcyzy od cydrów i perry - dla cydrów do 5 proc. obj. oraz cydrów jakościowych do 8,5 proc. obj., wytwarzanych z min. 90 proc. soku jabłkowego, które w praktyce produkowane są przez cydrownie rzemieślnicze" - powiedział Siekierski.

Jak zaznaczył obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Jarosław Neneman, wino i inne wyroby alkoholowe są objęte akcyzą, ale nie jest ona duża - ok. 1,5 zł za butelkę. Dodał, że małe winiarnie korzystają z 50 proc. ulgi w tym podatku. Natomiast cydr i perry są już obecnie preferencyjnie traktowane, podatek ten nie był podnoszony już od kilku lat - zaznaczył.

prawo, projekt, ustawa, akcyza, stawka, cydr, perry, resort rolnictwa

Resort rolnictwa pracuje nad obniżeniem do 0 zł akcyzy na cydr i perry

Stawka podatku akcyzowego na cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. miałaby wynieść 0 zł - wynika z przepisów, nad którymi pracuje resort rolnictwa. Autorzy projektu wskazują, że mogłoby to przełożyć się na...

Podkreślił, że w cenie butelki cydru akcyza stanowi "kilka procent", więc to nie jest czynnik kluczowy dla tej branży.

Ponadto, jak zauważył Neneman, "akcyza ma nie tylko aspekt fiskalny, ale także funkcję ograniczenia konsumpcji wyrobów alkoholowych".

Zgodnie z danymi MF, dochody z wina gronowego, owocowego lub cydru i perry w 2023 r. wyniosły 509 mln zł i były zbliżone do poziomu dochodów z roku poprzedzającego (507,2 mln zł). Resort ocenia, że krajowa produkcja cydru, po kilku słabszych latach, wykazuje tendencję rosnącą i wynosi ok. 5 mln litrów rocznie.

Zniesienie akcyzy - to także postulat producentów cydru i perry. Jak wskazywał Jakub Nowak z Polskiej Rady Winiarstwa, cydr i napoje, które zagospodarowują nadwyżkę polskich owoców są wyżej opodatkowane niż piwo. Jak mówił, podatek akcyzowy w koszcie wytworzenia cydru wynosi 18 proc. - to znacznie więcej niż w przypadku piwa, którego produkcja jest tańsza.

Przewodniczący komisji rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL-TD) przypomniał, że rozwijając produkcję cydru, polscy sadownicy liczyli na zagospodarowanie 100 tys. ton jabłek. Jego zdaniem było to absolutnie do osiągnięcia, niestety nie udało się dostatecznie wypromować cydrów, konkurencją nie do pokonania jest tanie piwo.

Poseł Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) zwrócił uwagę na wszechobecną reklamę piwa, a Jarosław Sachajko (Kukiz-15) dodał, że duże firmy piwowarskie do produkcji piwa nie wykorzystują polskiego chmielu.

Podczas posiedzenia komisji poruszona została kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet. Obecnie sprzedaż detaliczna takich trunków tą drogą nie jest dopuszczalna. Niektórzy posłowie zwracali uwagę, że zakaz ten nie jest przestrzegany i duże firmy handlują alkoholem on-line.

Zdaniem Sachajki, można by dopuścić sprzedaż alkoholu przez internet, bowiem decyzja o takim zakupie jest - według niego - przemyślana. Wskazał na przykład zamówienia wina z ulubionej winnicy, którą odwiedziło się podczas wakacji. Według posła, taka sprzedaż powinna być możliwa, ale głównie przez małe, lokalne wytwórnie.

producenci żywności, pfpż, system kaucyjny, kaucje

Producenci żywności: nierealne jest, by system kaucyjny wszedł w życie w 2025 r.

W październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał system kaucyjny dla opakowań, w związku z tym nierealne jest, by wszedł w życie w 2025 r. - ocenił we wtorek podczas obrad sejmowej podkomisji wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności...

Jak przekazał minister Siekierski, w Polsce produkcja wina z krajowych upraw winorośli, przeznaczonego do sprzedaży ma charakter marginalny i stanowi obecnie ok. 1-2 proc. produkcji wszystkich wyrobów winiarskich. Niemniej rynek ten charakteryzuje się silną tendencją wzrostową - zauważył.

W roku winiarskim 2024, w Polsce było zarejestrowanych 606 plantatorów winorośli, którzy uprawiają winorośl na ponad 900 ha. Przez ostatnie 5 lat powierzchnia upraw zwiększyła się 2,5-krotnie. W podobnym tempie rośnie też produkcja wina - poinformował szef resortu rolnictwa.

Kwestie dotyczące produkcji i znakowania wyrobów winiarskich są uregulowane w ustawie z 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich. Dodatkowo przepisy w zakresie wina (gronowego) zawarte są w przepisach UE.

Przewodniczący Maliszewski zapowiedział, że w najbliższym czasie komisja przygotuje dezyderat, w którym wesprze m.in. starania resortu rolnictwa dotyczące zniesienia akcyzy na cydr i perry. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich