LIR o absurdach. Ceny gazu wyższe w Niemczech niż w Polsce, a nawozy o tysiąc złotych tańsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2023,8:45 Aktualizacja: 17-03-2023,8:46
A A A

Na różnice cenowe w sprzedaży nawozów w naszym kraju i u naszych bogatszych, zachodnich sąsiadów, zwraca uwagę Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej. W wydanym stanowisku stanowczo sprzeciwia się niekorzystnym dla rodzimych rolników warunkom produkcji.

„Obecnie cena nawozu w Niemczech wynosi 2000 zł/t, natomiast w Polsce 3000 zł/t. Różnica cenowa wynosi tysiąc, a często nawet ponad tysiąc złotych, z promocją po stronie Niemiec. Dlatego pytamy, skąd taka niezdrowa konkurencja cenowa?” – docieka w wystąpieniu LIR.

I kontynuuje w dalszej jego części wytykanie rynkowych absurdów.

„Jak wytłumaczyć wysokie ceny nawozów przy obecnych cenach gazu (Polska 0,24 gr/kWh, a Niemcy 0,33 gr/kWh), skoro koszty produkcji nawozów azotowych to w ok. 80 proc. koszty zakupu gazu? Pomimo tego, za nawozy zapłacimy więcej niż nasi zachodni sąsiedzi” – wskazuje lubelski samorząd rolniczy.

Grupa Azoty, ceny nawozów, kupno nawozów, oferta nawozowa

Grupa Azoty ograniczyła produkcję nawozów

Grupa Azoty w lutym ograniczyła produkcję rok do roku - wynika z przedstawionych danych. Wolumen wytwarzanych nawozów azotowych spadł z 297 tys. ton w lutym 2022 r. do 196 tys. ton w lutym br., a nawozów wieloskładnikowych z 90 tys....

Zwraca ponadto uwagę na spore różnice cenowe dotyczące również skupu podstawowych produktów rolnych.

„Obecnie skup zboża w Niemczech to koszt 1300 zł/t, a w naszym kraju 1000 zł/t, przy prognozach dalszego spadku (ok. 15 proc.) do końca bieżącego roku. Jednak pełne magazyny naszych punktów skupowych powodują to, że na dzień dzisiejszy rolnik nie ma gdzie sprzedać swoich płodów rolnych” – przekonuje lubelska Izba.

Na końcu wystąpienia wnosi o „zniesienie drastycznych różnic cenowych, które niszczą rynek krajowy” oraz „zabezpieczenie cen na poziomie nieuwałaczającym godności pracy rolnika, który jest przecież fundamentem gospodarki”.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej