Kończą się czereśnie i wiśnie, pojawiają się śliwki i jabłka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2022,12:20 Aktualizacja: 08-08-2022,12:26
A A A

Trwa sezon na wszystkie owoce, przede wszystkim jagodowe takie jak porzeczki, borówki czy maliny. Kończą się czereśnie, a pojawiają się pierwsze śliwki i jabłka - poinformował Maciej Kmera, rzecznik rynku w Broniszach.

Kilogram malin kosztuje obecnie 30-35 zł/kg. Kilogram czerwonych porzeczek to wydatek rzędu 4-8 zł. Oprócz tego są dostępne pierwsze letnie śliwki produkcji krajowej w różnych odmianach - po od 1,5 do 2,5 zł/kg".

import żywności, Jakub Olipra, raport GUS, produkty rolno-spożywcze

Import żywności rośnie szybciej niż eksport. Tak nie było od lat

Niemal o jedną czwartą zwiększył się, w pierwszych pięciu miesiącach roku, eksport polskiej żywności. Wartość wywozu wyniosła 82 mld zł. Ale jeszcze wyższą dynamikę miał... wzrost importu. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując...

- Czas czereśni minął. To jest już, można powiedzieć, towar luksusowy. Teraz już praktycznie po sezonie i trzeba zapłacić nawet 15 zł/kg. Jest ich już bardzo mało lub pochodzą z przechowalni. Jeszcze kilka dni i znikną - podkreślił ekspert i dodał, że wiśnie też się już powoli kończą.

Kmera wskazał, że kończą się także morele, ale za to jest coraz więcej brzoskwiń, które w tym roku są stosunkowo drogie i kilogram owoców sprowadzanych z Hiszpanii kosztuje nawet 11 zł. Najtańsze są serbskie - po 5-6 zł/kg.

Obecnie w największej podaży występuje borówka amerykańska, inaczej zwana wysoką, (...) produkcji krajowej. Cena waha się od 12 do 18 zł/kg.

W Broniszach dostępne są też już pierwsze krajowe jabłka odmian: Piros, Papierówka, Paula Red i Antonówka. Cena oscyluje wokół 3,5 zł/kg.

Rzecznik rynku zaznaczył, że obecnie obserwuje się mniejszy popyt bowiem w pełni jest sezon wakacyjny.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie