Duża podaż owoców i warzyw. Ceny jak w ubiegłym roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2020,13:45 Aktualizacja: 21-12-2020,14:28
A A A

Na rynku hurtowym w Broniszach podaż warzyw i owoców jest duża, sporo jest kupców, ale kupują mniej niż w ubiegłym roku - poinformował Maciej Kmera, ekspert rynku.

Większość handlowców odczuwa skutki pandemii, dlatego dokonują zakupów uwzględniając możliwość sprzedaży. Osoby zaopatrujące np. małe osiedlowe sklepy, w rejonach gdzie mieszkają emeryci nie kupują wiele, bo tam ich klienci raczej będą ograniczali świętowanie.

unia owocowa, eksport owoców, brexit, Arkadiusz Gaik

Owoce i warzywa nie mogą gnić w portach

Freshfel Europe, do którego należy stowarzyszenie Unia Owocowa, wzywa UE i Wielką Brytanię do przyspieszenia negocjacji handlowych w celu zminimalizowania zatorów w portach od stycznia - poinformowała Unia Owocowa. Członkom...

- Spodziewaną przedświąteczną gorączkę zakupową skutecznie ostudził zakaz wspólnych świąt i sylwestra. Z wywiadów przeprowadzanych z naszymi kupującymi wynika, że obroty handlowe są ściśle skorelowane ze strukturą demograficzną konsumentów/klientów zamieszkujących okolice sklepu - stwierdził Kmera.

Zauważył, że z informacji wynika, że że najskuteczniejszą strategią handlową było przejęcie przez dany sklep obsługi cateringowej konsumentów - rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty o szeroko rozumianą garmażerkę, gotowe dania i półprodukty.

Jest bardzo wielu sprzedających, obserwujemy nadpodaż wielu produktów. - Ceny są porównywalne z tymi z ubiegłego roku - podkreślił ekspert.

Tanie są warzywa korzeniowe - marchew kosztuje średnio 0,65 zł/kg; pietruszka 2,5 zł/kg; cebula 0,87 zł/kg (o 35 proc. taniej niż przed rokiem); buraki ćwikłowe 0,7 zł/g. Aż o 62 proc. tańsze są ziemniaki (irga), za kg trzeba zapłacić średnio 0,5 zł/kg.

import warzyw, Małopolska Izba Rolnicza,ministerstwo rolnictwa, przetwórstwo warzyw

Warzywa z importu zalewają rynek? Resort nie ma pełnych danych

Resort rolnictwa nie posiada szczegółowych danych, umożliwiających identyfikację podmiotów zajmujących się importem owoców i warzyw do Polski. Ale zapewnia, że przywóz w tym roku zmalał. Małopolska Izba Rolnicza - w...

Praktycznie nie ma już w ofercie polskich pomidorów i ogórków. Ale w sprzedaży są tańsze importowane w cenie 5-8 zł/kg przywożone np. z Turcji i Maroka. Można też kupić ogórki spod osłon za ok. 4-9 zł/kg. Droższe w tym roku są ogórki kiszone - 7-8 zł/kg, tania kapusta kiszona - 3 zł/kg.

Na rynku hurtowym można także znaleźć natki, koperek, szczypiorek i rzodkiewkę. W dużej części "zielenina" jest sprowadzana z innych krajów. Polska sałata jest droga; 4 zł/główkę, a włoską można kupić za mniej niż 2 zł za główkę.

Z owoców krajowych dostępne są gruszki i jabłka. Gruszki można kupić za ok. 3 zł za kg, natomiast bardziej zróżnicowane i wyższe niż przed rokiem są ceny jabłek - szara renata, empire czy cortland kosztują powyżej 3 zł/kg, a np. odmian gala czy jonagold czy alwa - 2 zł/kg.

Jest też pełna gama owoców z importu, chętnie kupowanych przed świętami i Nowym Rokiem - mandarynki (z różnych krajów w cenie 3-6 zł/kg), pomarańcze, ananasy, kiwi, banany; droższe niż rok w wcześniej jest mango oraz winogrona białe i ciemne.

O tej porze roku nie brakuje też orzechów, rodzynek i innych suszonych owoców. Krajowe orzechy laskowe kosztują 7,5-11 zł/kg, a włoskie 4,5 zł/kg.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt