Ceny zbóż nadal niskie na giełdach. Lepiej szybko nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
22-03-2016,8:05 Aktualizacja: 22-03-2016,8:41
A A A

Ceny kukurydzy w kontrakcie czerwcowym i pszenicy w kontrakcie majowym pod koniec minionego tygodnia na giełdzie Euronext w Paryżu zrównały się do 153,5 euro za tonę.

W skali tygodnia widoczne są co prawda zwyżki - zarówno w przypadku pszenicy, jak i kukurydzy - jednak większość czynników przemawia obecnie za utrzymywaniem się "zniżkowych" nastrojów na unijnym rynku zbóż - informuje FAMMU/FAPA.

mleko, zboża, mięso, rolnicy, ceny, rolnictwo, GUS, dane

Tanieją zboża, mięso i mleko. Zobacz najnowsze dane GUS

Na rynku rolnym w lutym br., w porównaniu ze styczniem odnotowano zarówno w skupie, jak i w obrocie targowiskowym spadek cen większości produktów rolnych, za wyjątkiem cen skupu kukurydzy oraz żywca wieprzowego i drobiowego....

Wyniki tygodniowej sprzedaży pszenicy ponownie są bardzo dobre. Komisja Europejska wydała licencje na eksport 735 tys. ton ziarna. W ostatnim przetargu egipski GASC zakupił ponadto 240 tys. ton tego zboża z Francji, Rumunii oraz Ukrainy. Średnia stawka w wybranych ofertach wyniosła 188,86 dolarów za 1000 kilogramów na bazie C&F.

W drugiej połowie minionego tygodnia umocniło się euro i osłabił dolar. Dalsza deprecjacja amerykańskiej waluty korzystnie wpływa na eksport pszenicy i kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych.

Jest zatem szansa na przyspieszenie tempa wywozu amerykańskiego zboża, które od początku bieżącego sezonu nie było konkurencyjne wobec ofert pozostałych czołowych dostawców. Stawki pszenicy HRW w USA mogą też wspierać doniesienia o suszy w kilku stanach, w których koncentruje się produkcja tego gatunku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"