Cebula przyjeżdża do nas z końca świata. I to się opłaca!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2020,13:15 Aktualizacja: 28-01-2020,13:21
A A A

Sprowadzanie cebuli z najodleglejszego od nas państwa świata może wydawać się absurdem. Jakimś cudem jednak opłaca się i na rodzimy rynek trafia towar z Nowej Zelandii.   

Jak to możliwe, skoro po drodze spalono tony paliwa, a nad transportem czuwały co najmniej dziesiątki osób? - zastanawia się "Wirtualna Polska". Tymczasem okazuje się, że do Polski trafia całkiem sporo cebuli z tego odległego kraju.

zbiory i ceny cebuli, Holenderskie Stowarzyszenie Producentów VTA, handel warzywami

Końca podwyżek cen cebuli nie widać

Holenderskie Stowarzyszenie Producentów VTA ocenia, że tegoroczne plony cebuli w kraju wyniosą 59,6 t/ha. To oznaczałoby wzrost aż o 44 proc. w stosunku do bardzo niskich (z powodu suszy) w 2018 roku.   Zdaniem analityków PKO...

Znaczna część jest przerzucana z krajów Europy Zachodniej. Przyczyna jest prozaiczna: cebuli brakuje w całej Europie i nawet my musimy wspomagać się importem z drugiego końca globu.

Na Starym Kontynencie zbiory tego warzywa spadają już od lat. Niemcy ściągają warzywo z Turcji czy Egiptu, a nawet RPA. Polska najczęściej ratowała się importem z Kazachstanu, a teraz sięga po po towar w Nowej Zelandii.  

Gdybyśmy chcieli tam pojechać czeka nas 38 godzin lotu, 2-3 przesiadki i wydatek rzędu 10 tysięcy złotych. Na europejskim rynku cebuli panuje jednak taki zastój, że wiele europejskich krajów faktycznie ją tam kupuje.

Jakość i wielkość cebulek nie ma znaczenia bowiem europejskie uprawy są zbyt słabe, by sprostać podaży.

Cebula nie jest wyjątkiem. "Wirtualna Polska" informuje, że polskie supermarkety są też pełne czosnku z dalekich Chin. Państwo Środka kilka lat temu mocno zainwestowało w uprawy i dziś opanowało ok. 70 proc. światowego rynku. Wielkie plantacje pozwalają na oferowanie naprawdę niskich cen.

Warszawę i Pekin dzieli 7000 km w linii prostej, a pokonanie tej trasy pociągiem zajmuje około tygodnia. A i tak opłaca się ściągać stamtąd "coś", co w sklepie kosztuje 2-3 złote za główkę.
 

źródło: "Wirtualna Polska"

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej