Zboża coraz droższe po inwazji Rosji na Ukrainę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2022,11:00 Aktualizacja: 09-03-2022,12:41
A A A

Inwazja Rosji na Ukrainę i wzrost cen ziarna na giełdach światowych wpłynęły na umocnienie stawek zbóż na rynku krajowym. Wyraźny wzrost cen ziarna wystąpił w przypadku dostaw do portów z przeznaczeniem na eksport - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

W ubiegłym tygodniu stawki pszenicy i kukurydzy z dostawą do portów (są zazwyczaj wyższe o ok. 100 zł/t od oferowanych w skupach w kraju) wzrosły o 100-150 zł na tonie. Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę i skokowej zwyżce cen zbóż na giełdach, eksporterzy zwiększyli zainteresowanie zakupem ziarna na rynku krajowym.

Monika Piątkowska, Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, pszenica, wojna na Ukrainie

Wojna w spichlerzu świata oznacza, że ziarno będzie coraz droższe

Wojna na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost notowań zbóż na giełdach światowych, ceny ziarna już od kilku dni rosną. Drożej będzie także w Polsce - powiedziała Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej. W czwartek nad ranem kolumny...

Przetwórcy natomiast nie są skłonni do oferowania wyższych stawek. "Tym samym na rynku notuje się znaczne rozbieżności cenowe, gdyż rolnicy oczekują wyraźnie wyższych cen po wybuchu wojny na Ukrainie. Wytwórnie pasz i młyny kupują jednak mało ziarna pod bieżącą produkcję. Wiele podmiotów postanowiło przeczekać notowane w ostatnich dniach zawirowania cen zbóż na giełdach" - podkreśla Izba.

Jak zauważają jej eksperci pierwsze tygodnie roku to okres, w którym notuje się mniejszy przerób ziarna na pasze. Niemniej jednak, rozpoczynające się w marcu tzw. wstawienia kurcząt i większy chów przydomowy powinny wpłynąć na wzrost popytu na pasze ze strony hodowców i tym samym przełożyć się na zwiększenie produkcji.

W końcu ubiegłego tygodnia pszenica konsumpcyjna kosztowała 1200-1300 zł/t, pszenica paszowa 1200-1280 zł/t, żyto konsumpcyjne 980-1050 zł/t, żyto paszowe 980-1040 zł/t, pszenżyto 1000-1100 zł/t, kukurydza 1000-1100 zł/t, rzepak 3450-3500 zł/t.

pszenica, łan, pole

Nowe odmiany zbóż ozimych 2022

Do Krajowego Rejestru zostanie wpisanych 41 nowych odmian zbóż ozimych. Najwięcej, bo 20 będzie pszenicy zwyczajnej. Znacznie mniej żyta - 8, jęczmienia - 7, pszenżyta - 5 i pszenicy orkisz - 1. 13 nowych odmian pszenicy należy do grupy B...

W opinii analityków Izby, atak Rosji na Ukrainę i zakłócenia w eksporcie kukurydzy i pszenicy z tego drugiego kraju zapewne przełożą się na wzrost eksportu ziarna zbóż z Polski w kolejnych tygodniach bieżącego sezonu.

- W ubiegłym tygodniu, po rozpoczęciu inwazji stawki pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF mocno zwyżkowały - nawet o kilkanaście procent. W kolejnych dniach ustabilizowały się na poziomie o 5-6 proc. wyższym niż ceny sprzed rozpoczęcia konfliktu - poinformował Radosław Grzegorczyk, dyrektor Izby.

Zaznaczył, że wzrosły obawy, że masowy eksport ziarna przez Morze Czarne może zostać ograniczony. Informacje, że ukraińskie wojsko wstrzymało żeglugę w portach czarnomorskich, a Rosja zamknęła Morze Azowskie dla statków handlowych zwiększyły obawy o utratę dostaw ziarna, co może skierować popyt w kierunku alternatywnych źródeł, takich jak Unia Europejska. Problem z importem mają szczególnie kraje południa Europy: Hiszpania, Portugalia czy Włochy, które kupowały duże ilości kukurydzy z Ukrainy.

Według Izby eksporterzy już zarezerwowali kilkaset tysięcy ton rumuńskiej pszenicy i kukurydzy, a także spore partie francuskiej kukurydzy i pszenicy, aby zastąpić dostawy z Ukrainy. Ocenia się, że do końca bieżącego sezonu 2021/22 (do końca marca) Ukraina powinna wyeksportować 13-15 mln ton kukurydzy i 7 mln ton pszenicy. Natomiast nie ma danych o planach Rosji dotyczących sprzedaży tego zboża w najbliższych miesiącach. Wiadomo natomiast, że roczny eksport jest na poziomie 40 mln ton.

- Rozpoczęcie wojny spowodowało ponadto wzrost notowań rzepaku na MATIFie w związku ze skokową zwyżką cen olejów roślinnych. Rosja i Ukraina odpowiadają za około 80 proc. światowego eksportu oleju słonecznikowego, a łącznie z olejem sojowym za 93 proc. handlu. O ile Polska nie handluje zbożami z Rosją i Ukrainą, to sprowadza z Ukrainy śrutę i olej słonecznikowy oraz śrutę i olej sojowy. Są to ważne komponenty pasz - podkreślił Grzegorczyk.


 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement