Dzieci rzadko sięgają po warzywa. Tracą na tym polscy producenci

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2015,9:05 Aktualizacja: 14-12-2015,9:09
A A A

Nasze dzieci zbyt rzadko sięgają po owoce i warzywa - tak twierdzi aż 65 proc. nauczycieli z przedszkoli i szkół podstawowych, którzy wzięli udział w programie edukacyjnym w ramach 5. edycji kampanii "Pora na pomidora".

Co niepokojące, jako główną przyczynę wskazują oni fakt, że uczniowie nie przynoszą tych produktów ze sobą z domu np. w formie drugiego śniadania.

Program edukacyjny realizowany w trakcie trwania kampanii miał na celu przekonać dzieci oraz rodziców i nauczycieli, że owoce i warzywa stanowią zdrową alternatywę smacznej przekąski, a także uczyć, jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

owoce, warzywa, zdrowie, dieta, odżywianie, żywność, sok, mus, jabłko

Ekspert: za mało owoców i warzyw w polskiej diecie

Dieta Polaków jest uboga w warzywa i owoce, zwłaszcza za mało wypijamy soków i musów - uważa dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska. Z badań konsumenckich wynika, że pijemy mniej soków i nektarów niż mieszkańcy wielu...
Pedagodzy, którzy wraz ze swoimi uczniami zgłosili się do udziału w programie, podzielili się swoimi spostrzeżeniami nt. popularności polskich warzyw i owoców wśród dzieci w specjalnej ankiecie.

Na pytanie dotyczące nawyku jedzenia drugiego śniadania, aż 93 proc. ankietowanych nauczycieli odpowiedziało że najmłodsi chętnie sięgają po coś do jedzenia w porze tzw. lunchu. Wśród ich ulubionych przekąsek na pewno można znaleźć: wspomniane już owoce i warzywa, kanapki, jogurty, soki, nabiał oraz słodycze pod różną postacią.

Jak wynika z ankiety, pedagodzy zgodnie stwierdzili, że dzieci zdecydowanie częściej powinny jeść owocowe i warzywa. Prawie 86 proc. z nich zaobserwowało, że to właśnie owoce są ulubioną przegryzką w czasie drugiego śniadania pod warunkiem, że uprzednio zostały one przyniesione z domu.

Niepokojący jest jednak fakt, że ponad 20 proc. nauczycieli uważa, że wśród maluchów, które dostają swobodę wyboru przekąski, wielu nich decyduje się sięgnąć po puste kalorie - słodycze.

program owoce w szkole, agencja rynku rolnego, komisja europejska

Rusza kolejna edycja programu "Owoce i warzywa w szkole"

Rozpoczął się nowy rok szkolny i wraz z nim wraca do placówek program "Owoce i warzywa w szkole", którego celem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci. W programie mogą wziąć udział dzieci ze szkół...
Wyniki te podkreślają więc to, że aktywne włączenie rodziców oraz nauczycieli w proces kreowania właściwych postaw żywieniowych u ich pociech jest niezbędne.

Odpowiednio zbilansowany, racjonalny sposób odżywiania, ma bezpośredni wpływ na postawę najmłodszych, a także będzie miał pozytywny wydźwięk w ich późniejszym, zdrowym życiu.

Prawie jednogłośnie, bo aż 99 proc. ankietowanych nauczycieli było zdania, że edukowanie najmłodszych o walorach płynących z regularnego spożywania warzyw i owoców jest niezwykle istotne i potrzebne. Wynikać to może z faktu, że ponad 64 proc. pedagogów zadeklarowało, że to właśnie brak wiedzy i możliwości ich spróbowania jest główną przyczyną ograniczonego spożywania tych produktów wśród ich wychowanków.

- Liczymy, że podjęte przez nas działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców oraz nauczycieli nt. zdrowego odżywiania, a także korzyści zdrowotnych jakie za sobą niesie - mówi Agnieszka Falba-Gałkowska z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

- Chcemy pokazać jak wiele dobra i jak niewiele wysiłku kosztuje zaprzyjaźnienie się z polskimi, sezonowymi owocami i warzywami. Myślę, że wyniki ankiety również wpłyną na postawę naszych odbiorców oraz pomogą zmienić ich nawyki żywieniowe na lepsze - dodaje Falba-Gałkowska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu