Resort rolnictwa chce "poluzować" uprawę konopi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2020,11:20 Aktualizacja: 14-04-2020,11:28
A A A

Ministerstwo rolnictwa dostrzega rosnący popyt na konopie włókniste i ich pochodne oraz dogodne warunki glebowe pod uprawę tych roślin w Polsce. Wystąpiło już w tej sprawie do resortu zdrowia.

O szczegółach można się dowiedzieć z odpowiedzi Jana Białkowskiego, wiceministra rolnictwa na zapytania poselskie.

Uprawa konopi siewnych, konopie, Program Konopny IWNiRZ

Rolnicy wejdą w konopie? Instytut zapewnia, że to opłacalne

Rolnicy w ramach Programu Konopnego mają możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o umowę kontraktacyjną zawartą z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ). Instytut ogłosił kontraktację na sezon...

- Mając na uwadze dalszy rozwój uprawy konopi włóknistych w Polsce, pismem z 4 marca 2020 r., przekazałem do Ministerstwa Zdrowia, jako resortu wiodącego, propozycję zmian przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie uprawy konopi włóknistych. Zaproponowane zmiany m.in. dotyczą zmniejszenia obciążeń i ograniczeń administracyjnych związanych z monitorowaniem upraw oraz skupu konopi, kierunków ich zagospodarowania, penalizacji producentów uprawiających odmiany konopi dopuszczonych do uprawy, a także definicji konopi włóknistych - poinformował Białkowski.

Jak podkreślił, Polska dysponuje dobrymi warunkami glebowo-klimatycznymi do uprawy konopi włóknistych, a uprawa ma długą tradycję.

Szansami rozwoju sektora konopi siewnej jest zaś rosnący popyt w kraju i zagranicą. Konsumenci dostrzegają bowiem walory użytkowe, zdrowotne i ekologiczne włókien naturalnych oraz oleju konopnego.

konopie, uprawa konopi, Patrycja Bartosz-Burdiak, dopłaty arimr, włókiennictwo

Rynek konopi może rozwijać się jeszcze szybciej. Potrzebne zmiany w przepisach

W Polsce rozwija się rynek konopi. W ubiegłym roku areał upraw zgłoszonych do dopłat z ARiMR zwiększył się prawie dwukrotnie - o 1,5 tysięca hektarów. Konopie są wydajne i można je uprawiać - pod pewnymi warunkami - na niemal każdej glebie,...

Resort dostrzega również duży atut rozwoju uprawy konopi w postaci jej pozytywnego wpływu na bioróżnorodność i zrównoważony charakter produkcji rolnej.

Wiceszef resortu rolnictwa zaznaczył ponadto, że obecnie działania w zakresie rozwoju hodowli konopi przemysłowych są częściowo realizowane w ramach Programu Wieloletniego finansowanego ze środków MRiRW. Swoje badania poświęcone konopiom przemysłowym Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu realizuje poprzez programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

"Dalszy rozwój możliwości wielokierunkowego wykorzystania konopi przemysłowych, technologie produkcji innowacyjnych produktów dla sektorów kosmetycznych, spożywczych, włókienniczych czy kompozytowych będą mogły być przedmiotem zadań planowanych do realizacji w projektowanym Programie Wieloletnim MRiRW w następnej perspektywie finansowej od roku 2021" - wskazał Białkowski.

Według niego polskie rolnictwo i gospodarka mają szansę wykorzystać koniunkturę. Szansą dla tej sytuacji jest uruchomienie krajowych programów wsparcia sektora konopi przemysłowych we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu